Americké výnosy pokračují v růstu. Dolar se proti euru obchoduje nad 1,0600 za euro. Koruna díky nárůstu krátkých sazeb zpevnila pod 25,20 za euro.

Krok EK proti Applu může podle USA poškodit investice do EU

Dnešní zásah Evropské komise proti americkému technologickému gigantu Apple může poškodit zahraniční investice v Evropské unii, varovalo dnes americké ministerstvo financí. Šéf Applu Tim Cook k rozhodnutí Bruselu, podle něhož Irsko v minulých letech poskytlo firmě neoprávněné daňové výhody ve výši až 13 miliard eur (351,3 miliardy Kč), řekl, že může ohrozit v Evropě pracovní místa.

„Kroky komise by mohly ohrozit a podkopat zahraniční investice, podnikatelské klima v Evropě a velmi důležitého ducha hospodářské spolupráce mezi USA a EU,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva financí USA.

Šéf Applu Cook řekl, že jeho firma žádné speciální dohody s Irskem neuzavřela a že se téměř 36 let od chvíle, kdy v irském Corku otevřela svou továrnu, řídila místními zákony. Rozhodnutí komise podle něj může vést ke ztrátám pracovních míst v Evropě. Apple zaměstnává v Irsku téměř 6000 lidí, připomněl Cook. Dodal, že očekává úspěch odvolání své firmy proti verdiktu.

„Evropská komise zahájila kroky, v jejichž rámci přepisuje historii Applu v Evropě, ignoruje irské daňové zákony a staví na hlavu mezinárodní daňový systém,“ uvedl Apple. „Bude to mít hluboké a škodlivé důsledky pro investice a pro tvorbu pracovních míst v Evropě,“ dodala firma.

Dublinský expert na firemní daně Peter Vale z účetní firmy Grant Thornton podle agentury AP spočítal, že pokud rozhodnutí Bruselu potvrdí odvolací orgán, bude to stát Apple celkem 19 miliard eur. Apple musí podle komise Irsku vrátit celý daňový nedoplatek plus úroky za řadu let dozadu.

Pro Irsko by už suma 13 miliard eur byla takřka nepředstavitelným příspěvkem do rozpočtu, který je po dluhové krizi stále ve vysokém schodku. Pokud by Applu tuto sumu Dublinu zaplatil, představovalo by to asi 2825 eura na každého obyvatele země a státní rozpočet by to poprvé za deset let vrátilo do kladných čísel, spočítala AP. Irský stát loni utratil 48,5 miliardy eur, z toho jen 13 miliard eur na zdravotnictví, a vykázal deficit téměř pět miliard eur.

Irský minstr financí Michael Noonan ale platby od firmy odmítá a označil rozhodnutí komise za „bizarní politické cvičení“. „Nemají v daních žádné pravomoci a přes údajnou státní pomoc si pouze otevírají zadní vrátka, aby mohli ovlivňovat daňovou politiku jednotlivých zemí, i když podle evropských smluv jsou daně věcí suverénních vlád,“ řekl Noonan.

Evropská komise došla k závěru, že dvě daňová rozhodnutí z let 1991 a 2007 výrazně a neoprávněně snížila daně, které firma v zemi platila, a Apple musí celý zjištěný nedoplatek Dublinu vrátit i s úroky. Daňové zacházení v Irsku společnosti Apple umožňovalo, aby se vyhnula zdanění téměř veškerého zisku z prodeje svých produktů v celé Evropské unii, uvedla komise. Apple se totiž rozhodl vykazovat veškerý prodej v Irsku, nikoli v zemích, kde své produkty skutečně prodal.

Postup Evropské komise vůči americkým společnostem působícím v EU vyvolal už dříve ostrou reakci amerického ministerstva financí. Podle jeho názoru se Evropská komise nepřiměřeně zaměřuje na firmy z USA a vytváří „nadnárodní daňový úřad“. Komise už zasáhla proti americkému řetězci Starbucks a vyšetřuje další americké společnosti Amazon a McDonald‘s.

Newsletter