Kuba čelí invazi amerických turistů, jejich počet se zdvojnásobil

Počet amerických návštěvníků Kuby se letos oproti stejnému období loňska téměř zdvojnásobil a ostrovní stát musí vybudovat nové hotely a rozšířit havanské letiště, aby další růst klientely z USA zvládl. Oznámilo to kubánské ministerstvo turistiky.

Turistický boom zažívá komunistická Kuba v neposlední řadě v důsledku normalizace diplomatických styků s USA. Od prosince 2014, kdy oba státy ohlásily, že studenou válku považují za minulost, navštívilo největší karibský ostrov 3,5 milionu turistů. Američanů je mezi nimi stále víc.

Nápor vyčerpal kubánské kapacity a ceny hotelů a služeb vyletěly vzhůru. Objevily se otázky, zda Kuba zvládne ještě větší příval turistů ze Spojených států, až se letos otevřou pravidelné letecké linky mezi oběma zeměmi. S návštěvou Kuby jsou ale podle agentury Reuters Američané většinou spokojeni. Téměř polovina z nich prý přijela na Kubu už podruhé.

Podle statistik letos navštívilo ostrov zatím 1,5 milionu turistů. Z nich 94.000 představují Američané nekubánského původu, což je oproti stejnému období roku 2015 nárůst o 93 procent. Ještě větší skupinu návštěvníků tvoří Američané s kubánskými kořeny, kterých letos zatím dorazilo na Kubu 115.000.

Příkladem kubánských změn je slavný havanský hotel Seville ve staré části města, který byl svého času oblíbeným příbytkem neméně slavného gangstera Al Caponeho. Loni tu stála jedna noc 120 dolarů (2800 korun), nyní je to 180 dolarů a od listopadu bude cena 280 dolarů. Vyprodán je do konce roku.

Newsletter