Fed zvýšil sazby o 25 bodů, naznačil možné další navýšení. Sazby letos snižovat nechce, trh mu nevěří. Americké výnosy klesly, dolar oslabil nad 1,0900 za euro. Procyklické měny se slabším dolarem zpevnily.

Kyndryl vychovává novou generaci odborníků na mainframové technologie

Zdroj: Kyndryl

Kyndryl, největší světová společnost poskytující služby v oblasti IT infrastruktury, zajišťuje semestrální kurz na Vysokém učení technickém v Brně. V rámci spolupráce s Fakultou informačních technologií (FIT VUT) se studenti mohou seznámit s mainframovou výpočetní technikou. Jedná se o důležitou oblast například v bankovním sektoru a důležité znalosti pro budoucí IT specialisty.

Ať už pošlete do světa jakoukoli platební transakci, můžete si být téměř jisti, že prošla technologií zvanou mainframe. Na mainframech je založen provoz 80 % leteckých a telekomunikačních společností a 88 % z padesáti největších bank. Bankovní instituce je používají již desítky let, protože představují nejbezpečnější a nejspolehlivější možnost pro provozování jejich činnosti. Společnost Kyndryl spravuje většinu mainframů na světě, více než všichni ostatní poskytovatelé dohromady, a je tak světovou jedničkou v oblasti mainframových služeb.

Vzhledem k tomu, že společnosti stále častěji přesouvají své aplikace do cloudu, často se potýkají s problémem, jak využít mainframe jako součást hybridního cloudového prostředí. Nepomáhá ani to, že najít odborníky na tuto technologii je někdy náročné.

„V oblasti vzdělávání je tato technologie trochu opomíjena, protože se na trhu stále objevují nové technologie. Školy nevěnují mainframové technologii příliš pozornosti. Ale přehlížejí, že jde o moderní technologii, která se neustále vyvíjí. Pro mnoho úloh je to stále to nejlepší, co máme,“ popsal Aleš Malý, mainframový expert společnosti Kyndryl, který přednáší na semestrálním kurzu na FIT a spolu s dalšími kolegy studentům poskytuje komplexní pohled na mainframové technologie.

Podle Aleše Malého je přemýšlení o mainframe jako o zastaralé technologii mylné. Vždyť díky své spolehlivosti a bezkonkurenčnímu zabezpečení jsou mainframy i dnes hojně využívány a se správnými dovednostmi je lze transformovat a integrovat s technologiemi, jako je umělá inteligence a cloud.

„Snažíme se to předávat při výuce ve školách. Z dlouhodobého hlediska je to výhodné, protože jakmile se stanete odborníkem v této oblasti, jste na trhu práce velmi žádaní,“ dodal Aleš Malý.

Společnost Kyndryl má více než 8 000 odborníků na mainframe a snaží se vychovávat nové odborníky. Na již zmíněné FIT VUT mohou studenti za absolvování semestrálního kurzu od lektora Kyndrylu po ukončení klasifikovaného zápočtu získat 5 kreditů.

To však není jediná vzdělávací aktivita. V maďarském Székesfehérváru například společnost Kyndryl ve spolupráci s univerzitou Óbuda spustila virtuální katedru zaměřenou na cloudové technologie. Společnost Kyndryl dlouhodobě dosahuje skvělých výsledků ve spolupráci s univerzitou Óbuda, která pomáhá studentům rozvíjet dovednosti budoucnosti a absolventům najít práci v oboru.

Newsletter