Lama Energy prodá v Kanadě terminál na úpravu ropy za miliardu Kč

Energetická skupina Lama Energy Group prodá prostřednictvím své kanadské dcery terminál na úpravu surové ropy v provincii Saskatchewan. Spolu s dalšími aktivy ji během května koupí společnost Secure Energy Services za 63 milionů kanadských dolarů, což je v přepočtu 1,164 miliardy korun. Počáteční investice před třemi lety činila 157 milionů korun. Holding o podpisu smlouvy dnes informoval v tiskové zprávě, peníze použije na další rozvoj.

Terminál byl spuštěn do ostrého provozu v září 2013, investice tehdy dosahovala osm milionů dolarů. „Terminál na zpracování surové ropy jsme mohli nadále provozovat s významným ziskem, nabídka na odprodej ale byla skutečně výhodná,“ uvedl k mnohonásobnému zhodnocení investice finanční ředitel Lama Energy Group Pavel Stuchlík.

Petrolama Energy Canada bude po prodeji některých svých aktiv nadále pokračovat v obchodní činnosti v Kanadě a USA. Transakce se netýká společnosti Petrolama Namur Oil Sands Exploration, která vlastní licenci na těžbu ropy v kanadské provincii Alberta. Ta zůstává v portfoliu firem Lama Energy Group.

Kanadským aktivitám skupiny se i přes světový pokles cen ropy daří. Na tamním trhu s produkty je Lama aktivní od roku 2010. Předloni v Kanadě utržila 22 miliard korun a provozní zisk dosáhl 227 milionů korun. Výsledky za loňský rok budou teprve zveřejněny.

Lama je česká soukromá investiční skupina zaměřená na průzkum, těžbu a obchod s energetickými komoditami a na dodávku telekomunikačních služeb českým domácnostem. Mezi české dceřiné společnosti holdingu patří Lama energy, která dodává plyn a elektřinu zákazníkům v Česku a na Slovensku, Lama Gas & Oil, která těží plyn a ropu na jižní Moravě, virtuální mobilní operátor Lama Mobile či teplárny Otrokovice a Kyjov. Součástí holdingu je i společnost DIGI CZ, která provozuje satelitní televizi Nová DIGI TV. Tržby holdingu za rok 2014 dosáhly 28 miliard Kč a provozní zisk 703 milionů korun.

Newsletter