Litva zavedla sankce proti Rusku kvůli kauze Savčenkové

Litva zavedla sankce proti několika desítkám ruských a ukrajinských občanů, kteří se podíleli na uvěznění a odsouzení Nadiji Savčenkové. Oznámilo to dnes ve Vilniusu litevské ministerstvo zahraničí. Ukrajinská letkyně byla nedávno v Rusku odsouzena k 22 letům vězení za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Na protest proti rozsudku drží hladovku.

Sankce proti Rusku v reakci na odsouzení Savčenkové v březnu rozšířila Ukrajina, Litva je ale podle dostupných informací první zemí Evropské unie, která sankce rovněž zavedla. Na černém seznamu jsou podle litevských médií ruští vyšetřovatelé, prokurátoři a soudci, a rovněž několik ukrajinských povstaleckých vůdců ze separatistického Donbasu.

„Dali jsme je na seznam, abychom demonstrovali solidaritu s Ukrajinou a upozornili na nepřijatelné a cynické porušování lidských práv ze strany Ruska. Jsme přesvědčeni, že celá kauza je vymyšlená,“ řekl agentuře Reuters litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Vyjádřil naději, že další země EU budou litevského příkladu následovat.

Ruská média vyobrazují Savčenkovou jako krvelačnou nacionalistku s krví na rukách. Ukrajinská letkyně provinění popírá a tvrdí, že byla k soudu do Ruska unesena. Za její osvobození se zasazuje nejen Kyjev, ale i bruselská exekutiva EU a Spojené státy.

Newsletter