Londýnská akciová burza prodá svou firmu LCH Clearnet

Londýnská akciová burza (LSE) se dohodla na prodeji své francouzské clearingové firmy LCH Clearnet evropské burzovní skupině Euronext za 510 milionů eur (13,8 miliardy Kč). LSE to uvedla v dnešním sdělení. Londýnský operátor si tím chce zajistit souhlas Evropské komise s plánem fúze s německou burzovní společností Deutsche Börse. Z tohoto spojení má vzejít největší provozovatel trhů s cennými papíry na světě podle objemu tržeb.

Komise zahájila vyšetřování plánu fúze v září a zmínila se zejména o riziku omezení konkurence v clearingu, tedy vypořádání a zúčtování burzovních obchodů. Rozhodnout o fúzi má komise do 13. března.

Obě společnosti se na vzájemném spojení v hodnotě asi 28 miliard dolarů (675 miliard Kč) dohodly loni v březnu. Oba podniky očekávaly, že jejich plán se stane předmětem vyšetřování Bruselu a předpokládalo se, že nabídnou komisi určité ústupky.

Komise ve svých dokumentech k vyšetřování nenaznačila, zda by jí prodej LCH Clearnet stačil. Jeden z informovaných zdrojů agentury Reuters uvedl, že podle jeho informací to Bruselu stačit nebude. Podle něj bude muset LSE prodat i provozovatele milánské burzy Borsa Italiana, další zdroj ale řekl, že o této možnosti se v této chvíli nejedná. LSE své krátké sdělení dál nekomentovala a Deutsche Börse se k němu nevyjádřila.

Newsletter