Maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce zrychlila

Maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce zrychlila a vrátila se k růstu. Ten proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů činil 1,1 procenta, v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) o 0,7 procenta klesl. Uvedl to dnes tamní statistický úřad. Meziroční tempo růstu pak zrychlilo na 2,6 procenta z 0,9 procenta v předcházejícím kvartálu.

Meziroční tempo překonalo očekávání analytiků, kteří je v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 1,9 procenta.

Za hlavní motory růstu ekonomiky označil statistický úřad sektor služeb, automobilový průmysl a zemědělství. Hospodářskou expanzi ale nadále brzdil stavební sektor.

Maďarsko těží i z růstu mezd, který podporuje domácí spotřebu. „Předpokládáme, že spotřeba a export jsou hlavními hnacími silami hospodářského růstu,“ uvedl analytik Peter Virovacz ze společnosti ING Bank. Dodal, že by mohl zvýšit svůj odhad celoročního růstu ze současných 2,2 procenta. Pro vládu však podle něj bude obtížné dosáhnout plánovaného celoročního růstu 2,5 procenta. To by totiž vyžadovalo, aby ekonomika ve druhém pololetí stoupla o 3,2 procenta.

Ministr hospodářství Mihály Varga nicméně vyjádřil optimismus ohledně dalšího zrychlování hospodářského růstu. „Jestliže poleví negativní vlivy, tak letošní prognózu růstu 2,5 procenta měnit nemusíme,“ uvedl. Tyto vlivy podle něj zahrnují mimo jiné zpomalení přílivu peněz z fondů Evropské unie.

Newsletter