Meziroční snížení cen starších bytů vede k oživení realitního trhu

Analýza realitní společnosti RE/MAX ukazuje, že prodejní ceny starších bytů v Česku meziročně klesly v průměru až o 13 procent. V důsledku tohoto poklesu dochází ve druhém čtvrtletí tohoto roku k oživení realitního trhu. Počty prodejů starších bytů se vrací na úroveň začátku roku 2021. Kromě nižších cen je příčinou také akceptace vyšších úrokových měr a využívání nemovitostí jako investičních nástrojů.

Na zdražování hypoték v roce 2022 měla výrazný vliv zejména vysoká inflace. Její průměrná míra za celý rok dosáhla 15,1 % – nejvíc od roku 1993, což se projevilo ve rekordním zdražení hypoték. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se vloni ze 3 procent během několika měsíců vyšplhala až na 6 procent.

„Prodávají pochopili, že poptávka na realitním trhu v Česku šla dolů a akceptovali snížení ceny o 10 až 20 procent podle lokality, aby jejich nemovitost byla prodejná. Přesto však v dlouhodobém horizontu neprodělali, protože ceny nemovitostí se za předchozích pět let dramaticky zvýšily. V rámci sítě realitních kanceláří RE/MAX jsme proto zejména ve druhé čtvrtletí zprostředkovali stejný počet transakcí jako na začátku roku 2021,“ vysvětluje Jan Hrubý, generální ředitel realitní sítě RE/MAX Česko a Slovensko.

„Srovnání cen je provedeno pouze pro transakce uzavřené v první polovině roku 2022 a 2023, což umožňuje lépe porovnat, co se na trhu skutečně děje. Mezi jednotlivými regiony a segmenty jsou samozřejmě rozdíly, ale nejvíce klesly ceny bytů ve starších panelových domech v regionech, kde ceny dříve nejvíce rostly, například v okolí Prahy a Brna. Zajímavá je situace v Praze, kde ceny meziročně klesly o 14 %, ale u panelových domů v průměru o téměř 18 % a u cihlových jen o 12 %. Pokles je citelnější u větších bytů nad cca 70 m2 obytné plochy,“ doplňuje analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

„Pro kupujícího s hypotékou znamená snížení ceny i nižší měsíční splátku, a to i přes vyšší úrokovou sazbu.  Meziroční pokles cen bytů začíná slábnout. V Praze došlo už k nárůstu cen menších a středně velkých cihlových bytů. Ceny bytů v panelových domech v Praze klesly z maxima 113 tisíc korun za m2 v prvním čtvrtletí roku 2022 na současných 91 tisíc korun za m2. Tento pokles činí 19 % za období 5 čtvrtletí. V současné době jsou ceny stejné jako před 2 lety, “ uvádí analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

„Důkazem postupného oživování trhu je také fakt, že banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 14 miliard korun, což je proti květnu nárůst o 13 procent. Červnový objem je nejvyšší od poloviny minulého roku,“ potvrzuje Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX Česko a Slovensko.

Společnost RE/MAX je nejúspěšnější síť realitních kanceláří po celém světě, za kterou stojí více než 50 let praxe a zkušeností. Na český trh vstoupil RE/MAX v dubnu roku 2005 a jako první na místním realitním trhu zavedl etický kodex, reklamační řád a garanci kvality služeb. Navazuje tak na tradici celosvětového pojetí skutečně kvalitních služeb se zárukou. V současnosti je RE/MAX Česká republika franšízou číslo jedna v prodeji a pronájmu nemovitostí, ale také nejúspěšnějším poskytovatelem franšízových licencí v oblasti realit. V Česku je aktuálně otevřeno 180 poboček a pod značkou RE/MAX pracuje více než 1350 realitních makléřů. Společnost RE/MAX je také hrdým držitelem ocenění Franchisa roku a již po deváté v řadě obhájil RE/MAX známku kvality – Superbrands.

Newsletter