MF chce, aby celníci mohli vyšetřovat trestné činy

Ministerstvo financí navrhuje, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování trestních oznámení i u dalších daní, nyní je to u DPH a spotřebních daní. Spolu s tím by podle MF celníci měli získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Vyplývá to z koncepce rozvoje Celní správy v oblasti trestního řízení, kterou dnes na tiskové konferenci představil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Takové pravomoci podle něj mají mají celníci ve většině okolních zemí.

Na začátku srpna přitom ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. Chovanec tehdy uvedl, že k dalšímu rozšiřování pravomocí celníků se povede velmi detailní debata a celníci budou muset dokázat, že jsou kapacitně schopni tuto problematiku řešit. „Pokud vznikne na ministerstvu vnitra nějaké oddělení finanční policie, tak to nebrání tomu, abychom nadále spolupracovali. Chceme ale, aby naši celníci ty kompetence měli,“ řekl dnes Babiš.

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.

Babiš dnes upozornil, že záměr MF souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje Celní správy, o níž se na ministerstvu diskutuje od roku 2007. „Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády,“ uvedl ministr.

Nejdříve lze podle něj prosadit tyto změny od roku 2018. „Takže to není o mé osobě a o tom, že si vytvářím novou policii, ale o kompetenci Celní správy, která to vždy chtěla, a která byla vždy bezpečnostním sborem,“ řekl Babiš.

Newsletter