MF zhoršilo výhled růstu české ekonomiky: Letos 2,4 %

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta. Důvodem je podle úřadu revize ekonomického růstu v předchozích čtvrtletích směrem dolů v souvislosti s přechodem na nový evropský standard ESA 2010. V červenci úřad počítal s letošním růstem ekonomiky o 2,7 procenta.

„Růst by měl být v obou letech tažen výhradně domácí poptávkou, příspěvek čistých vývozů by se měl pohybovat okolo nuly,“ uvedlo MF. V roce 2016 i 2017 by ekonomika podle odhadů ministerstva financí měla rovněž růst o 2,5 procenta.

I přes devizové intervence České národní banky a oslabení koruny by měla být letos podle prognózy ministerstva velmi nízká inflace. Průměrná míra inflace by tak letos mohla být jen 0,5 procenta. V roce 2015 by se růst spotřebitelských cen měl zrychlit na 1,5 procenta, což je stále pod dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

MF pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,5 procenta HDP, loni byl na základě aktuálních dat vycházejících z revize národních účtů 1,3 procenta HDP. Příští rok MF počítá s růstem deficitu veřejných financí na 2,4 procenta. Do odhadu pro příští rok je podle úřadu zahrnut i pronájem stíhaček JAS 39 Gripen ve výši 0,2 procenta HDP.

Dluh vládního sektoru by měl letos klesnout na 43,9 procenta HDP z loňských 45,7 procenta. V roce 2015 by měl dále klesat na 42,2 procenta HDP. 

Newsletter