MfD: Projekt Nupharo Park na Ústecku zkrachoval

Projekt vědecko-technického parku nedaleko Ústí nad Labem zkrachoval. Stát na jeho vznik v Libouchci dal 300 milionů korun. Nupharo Park na sebe nyní vyhlásil insolvenci. Kapacita areálu není využita a park prodělává, napsala dnešní Mladá fronta Dnes.

Peníze od ministerstva průmyslu a obchodu dostal na projekt, který nyní podle listu každý měsíc prodělává přes milion korun, pražský developer Milan Gánik. Stamiliony dluží stavební firmě a bance. Firma proto požádala o ochranu před věřiteli a soud na její podnět zahájil insolvenční řízení, napsal list.

Člen představenstva mateřského Nupharo Holdingu Wili Paul deníku řekl, že je aktuálně obsazeno zhruba 40 procent kapacity vědecko-technického parku a pro prostory vědeckého inkubátoru nebyli nalezeni žádní partneři. Stavební firma Moravostav, Equa bank a financující kyperská společnost Talmin Holdings Limited musí stamilionové pohledávky přihlásit do insolvence.

Neúspěch projektu bude podle deníku stát stamiliony korun i daňové poplatníky. Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba deníku řekl, že se resort obrátí na finanční úřad, aby dotaci vymohl zpět.

Park nyní z většiny vlastní firma CPP Development (CPPD), kterou dříve vlastnil pražský developer Milan Gánik, z menšiny potom od července 2013 i švýcarský partner projektu ABB, uvedl list. V CPPD ale už Gánik nefiguruje, stejně jako od června není v orgánech firem kolem Nupharo Parku.

Newsletter