Ministerstvo varuje Čechy před cestami na Filipíny

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) varuje před cestami na některé z filipínských ostrovů v jihozápadní části země. Důvodem je eskalace konfliktu mezi filipínskými vládními jednotkami a teroristy ze skupiny Abu Sayyafa. Úřad to uvedl na svém webu.

„Vzhledem k vyhlášenému stavu pohotovosti v zemi doporučuje MZV dbát během pobytu na Filipínách zvýšené opatrnosti a vyhýbat se shromáždění osob,“ uvedlo ministerstvo. Lidem doporučuje, aby vůbec necestovali do jihozápadní části Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi-Tawi a do východní, muslimské, části ostrova Mindanao. „Do západní (křesťanské) části ostrova Mindanao MZV doporučuje cestovat jen v naléhavých případech,“ doplnil úřad.

Vládní jednotky bojují v části země proti islamistické skupině Abu Sayyafa již desítky let. Prezident Rodrigo Duterte proti této skupině vyhlásil novou ofenzivu a před týdnem v pondělí bylo při nových střetech s ozbrojenci zabito 15 vládních vojáků na ostrově Jolo. Ve městě Davao na ostrově Mindanao si v pátek pumový útok vyžádal nejméně 14 obětí a zranil desítky lidí.

Newsletter