Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Ministr Petříček otevřel Generální konzulát ČR v Manchesteru

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček otevřel v úterý 19. března 2019 na úvod své dvoudenní návštěvy Velké Británie Generální konzulát ĆR v Manchesteru. Setkal se s českými krajany a jednal se starostou Velkého Manchesteru Andy Burnhamem o možnostech regionální spolupráce.

Nový Generální konzulát ČR v Manchesteru, který u příležitosti návštěvy Velké Británie slavnostně otevřel šéf české diplomacie, bude pokrývat území severní Anglie, Skotska a Severního Irska. Do jeho působnosti bude spadat více jak 40 tisíc českých občanů, kteří žijí ve Velké Británii. Jedním z důvodů jeho otevření je právě lepší servis a dostupnost konzulárních služeb pro české občany, kteří žijí v severní části Spojeného království.

„Žije zde mnoho českých krajanů, díky novému generálnímu konzulátu jim budeme blíž, uvedl ministr Petříček. „Zároveň v tomto ekonomicky a průmyslově silném regionu vidíme šanci pro české firmy a příležitost pro rozvoj obchodních vztahů,“ doplnil český ministr zahraničí. „Otevřením Generálního konzulátu ČR v Manchesteru dáváme jasně najevo náš zájem na posilování vztahů s Velkou Británií, ať už její vystoupení z EU dopadne jakkoliv, Británie pro nás zůstává klíčovým partnerem,“ zdůraznil ve svém projevu ministr Petříček.

Region Manchesteru představuje významnou oblast v rámci Velké Británie nejen z ekonomického hlediska, ale právě z hlediska koncentrace české komunity. O životě Čechů ve Velké Británii měl dnes ministr Petříček příležitost hovořit s významnými českými krajany, mezi kterými byli například Lady Milena Grenfell-Baines, jedno z „Wintonových dětí“, virtuosní česká houslistka a violistka Gabriela Demeterová nebo někdejší důstojník britské policie Petr Torák, který za svou práci obdržel prestižní Řád britského impéria od královny Alžběty II. „Lady Milena Grenfell-Baines celý život v Anglii propaguje českou kulturu, organizovala výměnné studentské pobyty a pomohla získat finanční podporu na boj proti Alzheimerově chorobě v ČR, za všechno jí patří můj obdiv a velký dík,“ uvedl ministr Petříček.

Následně se ministr Petříček setkal se starostou Velkého Manchesteru Andy Burnhamem, se kterým jednal například o možnostech regionální spolupráce a uplatnění českých firem. „Mluvili jsme o možnostech, které město a region nabízí českým firmám. Připravují zde novou dopravní strategii, připomněl jsem, jaký úspěch mají české tramvaje v USA, Německu, Finsku nebo Turecku,“ uvedl po jednání šéf české diplomacie.

Dvoudenní návštěva ministra zahraničních věcí ČR Tomáše Petříčka bude zítra pokračovat v Londýně, kde se šéf české diplomacie setká s britským protějškem Jeremy Huntem. Tématy jednání budou ochrana českých a britských občanů po brexitu, aktuální vývoj ve vystoupení Velké Británie z EU či budoucí spolupráce v oblasti bezpečnosti. Ministr Petříček rovněž absolvuje návštěvu Královského institutu mezinárodních vztahů Chatham House, kde vystoupí s přednáškou na téma budoucí bezpečnostní spolupráce mezi EU a Velkou Británií po brexitu.

Newsletter