Ministr Stropnický přijal britského ministra pro brexit Davise

Místopředseda vlády České republiky a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický přijal 14. března 2018 v Černínském paláci britského ministra pro brexit Davida Davise. Hlavními tématy jejich schůzky byl brexit a otázky spojené s uspořádáním budoucích vztahů mezi Velkou Británií a EU.

V průběhu setkání informoval ministr Davis šéfa české diplomacie o britském pohledu na dosavadní průběh brexitu a perspektivách dalšího postupu. Oba ministři pak rovněž hovořili o vnitropolitickém kontextu brexitu a jeho dopadech na britské regiony, především na Severní Irsko.

„Plně podporujeme tým Michela Barniera, který vyjednává s britskou stranou podmínky jejího vystoupení z EU. Věřím, že se na březnové Evropské radě podaří přijmout Pokyny pro jednání o budoucích vztazích EU se Spojeným královstvím, které fakticky posunou proces negociací do další fáze,“ uvedl na adresu dalších kroků ve vyjednávání Stropnický.

Ministr Stropnický zdůraznil zájem Česka na co nejvyšší kvalitě vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi v době před odchodem i po ukončení členství Velké Británie v EU. ČR chce posilovat budoucí partnerství v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky a také obrannou, hospodářskou a obchodní spolupráci. „Nicméně i nadále zůstává prioritou zajištění práv našich občanů ve Spojeném království,“ dodal Stropnický. Šéf české diplomacie rovněž vyjádřil podporu Spojenému království po nedávném bezprecedentním útoku nervovým plynem. 

Newsletter