Ministr zahraničí míří do USA, tématy mj. Rusko a terorismus

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštíví 3. – 5. dubna 2019 USA. Na úvod své cesty se ve Washingtonu DC zúčastní zasedání ministrů zahraničí členských států NATO. Hlavními tématy zasedání bude Rusko, boj proti terorismu, transatlantická vazba a sdílení břemene obranných výdajů.  Na závěr návštěvy USA se ministr Petříček přesune do Kansasu.

Na úvod návštěvy vystoupí ministr Petříček na ministerském fóru washingtonského Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA), dále bude jednat se zástupci Kongresu a zúčastní se slavnostní recepce při příležitosti 70. výročí založení NATO.

Tématy zasedání ministrů zahraničních věcí zemí NATO bude Rusko, smlouva INF, bezpečnost v Černém moři a alianční podpora Ukrajiny a Gruzie. Následné jednání bude věnováno boji proti terorismu, strategickým bezpečnostním otázkám, situaci na Blízkém východě včetně aktuálního vývoje mírového procesu v Afghánistánu. Na závěr dne vystoupí ministr Petříček se svými protějšky z Polska a Maďarska na připomínkové akci k 20. výročí vstupu Česka, Maďarska a Polska do NATO, která se uskuteční na polském velvyslanectví ve Washingtonu DC.  

Pracovní cesta mistra Petříčka v USA bude zakončena v Kansas City, kde bude ministr jednat o podpoře investic českých firem a setká se s tamní krajanskou komunitou. V rámci návštěvy vystoupí ministr Petříček v Trumanově knihovně, kde byly předány české, polské a maďarské ratifikační listiny NATO do rukou tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové.

 

Newsletter