Míra inflace v USA klesla v březnu pod jedno procento

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech minulý měsíc mírně stouply, celková meziroční míra inflace ale klesla na 0,9 procenta z jednoho procenta v únoru. Snížila se i takzvaná jádrová inflace očištěná od potravin a energie, sdělilo dnes americké ministerstvo práce.

Cenová hladina se proti předešlému měsíci zvýšila o 0,1 procenta, v únoru klesla o 0,2 procenta. Nárůst cen benzinu v březnu vyrovnalo zlevnění potravin. Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadovali růst cen o 0,2 procenta a zvýšení meziroční inflace na 1,1 procenta.

Ceny bez zahrnutí čerstvých potravin a energie rovněž stouply o 0,1 procenta, což byl jejich nejpomalejší nárůst od loňského srpna. Meziroční míra jejich růstu klesla na 2,2 procenta z únorových 2,3 procenta.

Dnešní údaje potvrzují, že americká centrální banka (Fed) nebude muset se zvyšováním úrokových sazeb nijak spěchat. Inflace zůstává výrazně pod dvouprocentním cílem Fedu.

Měnový výbor Fedu v březnu podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 0,25-0,50 procenta, kam ji poprvé zvýšil v prosinci z rekordního minima 0,0-0,25 procenta. V nejnovějších odhadech Fed vzhledem k pomalejšímu růstu inflace předpověděl, že letos se sazba zvýší jen dvakrát namísto čtyř kroků, které předpovídal v prosinci. Na konci března šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že v dalším zvyšování úrokových sazeb se bude postupovat opatrně.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1,4 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala růst o 2,4 procenta.

Newsletter