Mírný růst Evropy a řecká nervozita

Evropské akciové trhy zaznamenaly solidní zisky i přesto, že německý index ZEW dnes poklesl poprvé za šest měsíců. Hlavní index Stoxx Europe 600 připsal 0,55 %, což byl do jisté míry ještě důsledek včerejšího kroku čínské centrální banky.

Na druhou stranu je investorská nálada ustavičně podkopávána nejistotou ohledně vývoje řecké situace. Řecko potřebuje, aby se dohodlo s věřiteli na řadě ekonomických krocích s cílem získat potřebnou tranši a zabránit vyčerpání hotovosti. V pondělí Atény nařídily veřejným subjektům, včetně státních podniků a penzijních fondů, převod finančních rezerv do centrální banky. Euroskupina ministrů financí se sejde v pátek a bude diskutovat o řecké finanční pomoci, ale jen málokdo očekává zásadní průlom. Řecký index poklesl o 3,33 %.

Naopak se dařilo i přes slabý ZEW index Německu, kde si Dax připsal +0,4 %. Francie vzrostla o 0,1 %, ARM Holdings přidalo 4,67 %, když nahlásilo 36% nárůst zisku v prvním čtvrtletí. Dařilo se i softwarové firmě SAP +2,23 %, která vykázala nárůst zisku o 22 %. 

Newsletter