Mládek: Horníci OKD se nesmějí stát rukojmími firmy

Horníci OKD se nesmějí stát rukojmími firmy, které hrozí insolvence. Na svém twitterovém účtu to dnes uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že firma má povinnost zaplatit zaměstnancům dubnovou výplatu. Dodal, že pokud OKD skončí v insolvenci, postará se o něj prostřednictvím existujících mechanismů stát. O tom, zda na sebe ztrátová firma podá insolvenční návrh, bude dnes jednat její vedení.

V podzemí Dolu Darkov na Karvinsku dnes protestovalo 46 horníků. Dvacet šest jich nevyfáralo po noční směně, k nim se přidalo 20 havířů z ranní směny. Poté, co jejich otázky zodpověděl provozní ředitel těžební společnosti OKD Pavel Hadrava, který za nimi sfáral, horníci z noční směny vyjeli na povrch. Ostatní se rozešli na svá pracoviště. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ČTK řekl, že firma událost považuje za pracovní briefing.

Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel ČTK řekl, že akci neorganizovaly odbory. Podle odborového předáka Jaromíra Pytlíka je ale možné, že protesty budou v OKD pokračovat.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Newsletter