Mladí prodemokratičtí vůdci se v Hongkongu dostali do parlamentu

Mladí hongkongští vůdci demonstrací, kteří požadují menší závislost Hongkongu na Číně, získali v nedělních volbách křesla v parlamentu. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnily hongkongské úřady. Většinu v Zákonodárné radě budou mít nadále propekingští politici. Hongkongská prodemokratická opozice si ale udržela klíčovou třetinu mandátů, která jí umožňuje blokovat některé zákony, napsala agentura Reuters.

Obyvatelé Hongkongu vybírali 40 zástupců do 70členné rady. O zbylých 30 křeslech rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Pekingem.

Hlasování bylo označováno za nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda. Byly to první volby od předloňských prodemokratických demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100.000 lidí.

V hongkongském parlamentu usedne několik kandidátů z řad studentských vůdců protestů. Asi nejznámější je Nathan Law ze strany Demosisto, kterou letos založil další známý mladý prodemokratický aktivista Joshua Wong. Prodemokratičtí aktivisté prosazují větší autonomii Hongkongu, či dokonce jeho nezávislost.

„Myslím si, že obyvatelé Hongkongu skutečně chtějí změnu,“ prohlásil třiadvacetiletý Nathan Law po zveřejnění dílčích výsledků. Zároveň ale varoval, že prodemokratický tábor „musí být ve svém boji proti (čínské) komunistické straně jednotný“.

Konečné výsledky hlasování mají být známy v průběhu dneška. Sčítání se zpozdilo mimo jiné kvůli rekordní volební účasti. K urnám přišlo 58 procent ze 3,8 milionu registrovaných voličů. V roce 2008 to bylo 45,2 procenta, uvedl zpravodajský server BBC News.

Newsletter