Mobilní aplikace Trisbee vyřeší problémy s placením kartou

Mobilní platforma Trisbee je nově v českých appstorech (Android, iOS). Aplikace umožňuje zaplatit kartou registrovaným obchodníkům, nebo svým přátelům. Uživatel si stáhne aplikaci, zadá do ní své telefonní číslo a zaplatí jakoukoli svou platební kartou 1 Kč. Aplikace je otevřena všem kreditním i debetním kartám Visa a Mastercard s povolenými online platbami. Od toho momentu má kartu registrovanou v systému Trisbee a může skrz aplikaci posílat peníze komukoli, koho má ve svých telefonních kontaktech.

Pokud příjemce aplikaci nemá, dostane textovou zprávu s odkazem, jak si může peníze vyzvednout. Pokud aplikaci má nebo si ji nově nainstaluje, připíše se mu částka na jeho Trisbee účet. Peníze si v aplikaci nechá jako v peněžence, nebo je může okamžitě použít dál: pošle si peníze na vlastní bankovní účet, pošle je komukoli ze svých kontaktů, nebo s nimi zaplatí obchodníkovi.

Jako poskytovatel platebních služeb společnost podléhá regulaci České národní banky. Pro zamezení zneužití aplikace k praní špinavých peněz jsou platby mezi neidentifikovanými uživateli (tzv. P2P platby) omezeny částkou 250 EUR na platbu a 2.500 EUR ročně na jedno telefonní číslo.

Pro obchodníky, živnostníky a kohokoli, kdo chce přijímat platby kartou za zboží či služby, je připravena obchodnická verze aplikace, nazvaná Trisbee Go. Ta přináší uživatelům dvě výhody: V uživatelské aplikaci se po registraci objeví logo a další informace o firmě. Všichni potenciální zákazníci registrovaní v systému Trisbee tak budou vědět, že u daného obchodníka již nepotřebují hotovost a mohou snadno zaplatit přímo z telefonu (dokonce i na dálku). Druhou výhodou je, že na registrované obchodníky se nevzathuje výše uvedený limit a mohou tak přijímat platby v jakékoli výši.

Za využívání služby nebudou obchodníci ani zákazníci platit žádné fixní poplatky, pevné poplatky za transakci, ani se na ně nebudou vztahovat požadavky na minimální obraty, apod. Služba bude zpoplatněna poplatkem 2 %.

Během prvních tří měsíců však chce společnost Přímá platba, která službu provozuje, vyjít svým zákazníkům vstříc, a nejen že uvedený poplatek nebude účtovat, ale dokonce bude zákazníkům 1 % z každé transakce vracet.

Již dnes má díky testovacímu provozu aplikace téměř 1.500 registrovaných uživatelů a stovku obchodníků a freelancerů, kteří platby pomocí Trisbee přijímají. Do konce roku by měla tato čísla vzrůst na desetinásobek.

Zatím je služba omezena na Českou republiku, ale mimo jiné díky vynikajícím zkušenostem zakladatelů v estonském startupovém akcelerátoru Startup Wise Guys, kterým společnost letos na jaře prošla, je v plánu proniknutí na další vybrané trhy střední a východní Evropy, kde může Trisbee oslovit až 100 milionů potenciálních uživatelů.

Spoluzakladatelé Trisbee František Havlín a Matěj Turek společně drží necelých 64 % společnosti. Zbytek je rozdělen mezi investory (kromě zmíněných Startup Wise Guys jde o tři domácí angel investory). Společnost nyní připravuje tzv. Seed kolo investice, ve kterém by na podzim ráda získala přibližně 200 tis. EUR na rychlý růst v České republice a na proniknutí na další trhy.

Newsletter