Trhy po napadení Izraele Íránem: Asijské akcie klesly, evropské smíšené, futures amerických rostou. Ropa i zlato klesá. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje poblíž 1,0650 za euro. Koruna nad 25,30 za euro.

MPO nepodá žalobu kvůli neuznané pohledávce vůči OKD

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nepodá žalobu u insolvenčního soudu kvůli své neuznané pohledávce vůči černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku. MPO o tom dnes informovalo ČTK v tiskové zprávě. Insolvenční správce OKD Lee Louda v červenci popřel ministerstvu platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun. Šlo o takzvanou podmíněnou pohledávku, týkající se nákladů na případné zavírání dolů. Loudovo rozhodnutí bylo v polovině srpna potvrzeno u Krajského soudu v Ostravě.

MPO dnes uvedlo, že pozice státu ohledně možných pohledávek spojených s likvidací dolů může být řešena v rámci schválené reorganizace OKD. „Vláda se bude zabývat návrhem postupného útlumu těžby na začátku příštího roku. Z tohoto důvodu není v současné době nutné posazovat vymáhání pohledávky, která dosud ještě nevznikla,“ uvedl resort.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dodal, že ministerstvo podmíněnou pohledávku přihlásilo kvůli předběžné opatrnosti. „Výše pohledávky odpovídala odhadovým nákladům státu, ke kterým mohlo dojít v případě, že společnost nebude mít dostatek finančních prostředků na likvidaci dolů a zajištění bezpečnosti osob a majetku,“ podotkl. Dodal, že pokud tato situace nastane, bude stát uplatňovat náklady na tyto účely formou takzvané přednostní pohledávky ´za podstatou´. Pozice státu podle něj nedomáháním se pohledávky oslabena nebude.

Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Ve firmě, v níž nyní pracuje i s dodavatelskými firmami asi 12.000 lidí, se tak dál bude těžit uhlí. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji i insolvenční správce.

Vedení OKD teď musí vyhotovit reorganizační plán. Předsedou věřitelského výboru těžební firmy byla v pondělí zvolena Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která ve věci insolvence OKD zastupuje český stát. Největším přihlášeným a zároveň i neuznaným věřitelem OKD je banka Citibank. Přihlásila pohledávky dohromady za více než deset miliard korun.

Newsletter