Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Na americké bankovce bude černošská bojovnice proti otrokářství

Na americké bankovce bude poprvé po více než sto letech vyobrazena žena. Stane se jí černošská bojovnice proti otrokářství Harriett Tubmanová, která se na dvacetidolarové bankovce objeví namísto bývalého prezidenta Andrewa Jacksona. S odvoláním na mluvčího amerického ministerstva financí o tom dnes informovala agentura Reuters.

Ministerstvo financí loni v červnu avizovalo, že tvář ženy se objeví na desetidolarové bankovce, kde je nyní vyobrazen jeden z Otců zakladatelů a první ministr financí USA Alexander Hamilton.

Rozhodnutí umístit portrét Tubmanové na dvacetidolarovku podle agentury AP pravděpodobně znamená, že nynější ministr financí Jacob Lew se rozhodl Hamiltona na desetidolarovce ponechat poté, co někteří s plány na odstranění tohoto politika žijícího na přelomu 18. a 19. století nesouhlasili. Hamilton se nyní těší obnovenému zájmu díky muzikálu o jeho životních osudech, který se stal hitem na Broadwayi.

Naposledy byla žena na americké bankovce v letech 1891 až 1896, kdy podobizna manželky prvního amerického prezidenta Marthy Washingtonové zdobila takzvaný stříbrný certifikát, tedy druh platidla krytého stříbrem, v hodnotě jednoho dolaru. Kromě ní se na papírových platidlech USA objevila v letech 1865 až 1869 už jen indiánka Pocahontas.

Newsletter