Na trhu je více zánovních aut, výrazně roste podíl hybridů a elektromobilů

Automobilky dohánějí manko z covidu a firmy postupně obměňují flotily

Situace na trhu s ojetinami se postupně stabilizuje. Na trh se s přibývajícím počtem nových aut dostává i více ojetin, včetně zánovních vozů do pěti let stáří a 50 000 najetých kilometrů. Zatímco v roce 2022 jich český sekundární trh v prvním čtvrtletí nabídl 22 843, letos jich bylo 24 311, tedy o 6,4 % více. V segmentu zánovních vozů výrazně přibývá i nabídek aut s alternativním pohonem – elektromobilů a hybridů. U elektromobilů je meziroční nárůst 103,8 %, u hybridů přes 27 %. Benzínový motor má u zánovních vozů 61 % z nich, naftový 27,7 %, hybridní 6,3 % a čistě elektrických je 3,9 % nabízených aut. Zbytek připadá na ostatní alternativní paliva. Vyplývá to z analýzy trhu zánovních vozů, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítí autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Na našich datech vidíme zajímavé trendy v zákaznickém chování. Zatímco benzínové motorizace si u zánovních aut drží podíl nad šedesáti procenty, modely s hybridním nebo plně elektrickým pohonem postupně navyšují svůj tržní podíl zejména na úkor dieselových. Ty meziročně ztratily 1,9 procentního bodu ze svého podílu,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice. „Ekonomická situace nutí zákazníky přemýšlet o nákladech spojených s provozem jednotlivých typů pohonu. Dnes proto zvažují i alternativy, které na českém sekundárním trhu doposud nebyly příliš atraktivní,“ dodává Vaněček.

Střední hodnota ceny zánovních aut byla v prvním čtvrtletí 652 000 korun, střední hodnota tachometru 19 180 kilometrů a střední hodnota stáří 1,7 roku.  Naprosto dominantní značkou mezi zánovními vozy je tuzemská Škoda, která obsadila prvních 7 z prvních 10 míst žebříčku. Pořadí modelů je Fabia, Octavia, Scala, Kamiq, Karoq, Superb, Kodiaq. Osmé a deváté místo patří dvěma Hyundaiům – i30 a Tucson a desítku uzavírá Volkswagen Golf. U zánovních hybridů stále dominuje Toyota, která obsadila první čtyři příčky s modely Corolla, RAV4, C-HR a Yaris, v elektromobilech je v nabídce nejčastěji Škoda Enyaq, následovaná BMW i3 a Teslou Model 3.

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť více než 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Německu. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost AURES Holdings je signatářem Declaration of Support for Women’s Economic Empowerment a pravidelně se umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a o rok později v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. V roce 2022 byla časopisem Forbes vybrána do žebříčku TOP CEO a pravidelně se objevuje v jeho žebříčku nejvlivnějších žen. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter