Nadbytek testosteronu v těle – příznaky, příčiny a řešení?

Testosteron je považován za mužský hormon produkovaný varlaty. U mužů je zodpovědný za mnoho důležitých funkcí. Mezi tyto funkce patří hlubší hlas, ochlupení na hrudníku, regulace mužského libida, udržování energetické hladiny, zodpovědnost za produkci spermií či přispívání k budování svalové hmoty a hustoty kostí. Muži v pokročilejším věku mohou trpět spíše nedostatkem testosteronu. Ale u mužů mladšího nebo středního věku může nastat vzácnější stav, kdy mají testosteronu příliš.

David Buchta

„Výhod vysoké hladiny testosteronu je jako šafránu. Pozitivní vliv má na krevní tlak, který je udržován v normální hladině. Vyšší hladina tohoto mužského hormonu snižuje pravděpodobnost obezity a infarktu,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Vysoká hladina testosteronu v těle sebou nese spíše řadu nevýhod. Abnormálně vysoká hladina testosteronu v těle je označována jako hypergonadismus. Muži s nadbytkem testosteronu mají tendenci konzumovat více alkoholických nápojů, častěji kouří a jsou i častěji zranění. Vysoká hladina testosteronu může být i činitelem, který může u některých mužů přispět k rizikovému chování, jakým je i kriminální činnost.

Existují příznaky, které poukazují na tuto nebezpečnou hladinu hormonu?

Mezi možné příznaky patří neplodnost a nízký počet spermií, akné, vysoké libido, nadměrné ochlupení, vysoký krevní tlak, vysoký počet červených krvinek či agrese. U chlapců to může být časná puberta.

Čím může být vysoká hladina testosteronu způsobena?

Tato abnormálně zvýšená hladina testosteronu může být způsobena nádory, anabolickým zneužíváním steroidů nebo nechtěným kontaktem s někým, kdo využívá testosteronový gel. Hyperthyroidismus je porucha, při které produkuje štítná žláza příliš mnoho hormonů. Tento stav může být způsobený zánětem štítné žlázy, uzlinami štítné žlázy nebo přílišným užíváním jódu. Mnohem pravděpodobnější příčina je ale Gravesova nemoc. Jedná se o autoimunitní poruchu, při které produkuje štítná žláza protilátku stimulující tvorbu hormonů štítné žlázy.

Užívání anabolických steroidů – steroidy se skládají ze synteticky produkovaného testosteronu, které mají schopnost budovat svaly a posilovat libido. Avšak nepřetržité užívání steroidů může způsobit konec produkce testosteronu, který vyrábí vaše tělo.

Jak často by se měla hladina testosteronu kontrolovat?

Podle některých lékařů je ideálním způsobem monitorovat stav hladiny testosteronu každých 5 let, počínajících věkem 35 let. Pokud klesne hladina testosteronu nízko, může být zahájena léčba testosteronem nebo suplementace vhodným doplňkem stravy.

„Důležité je stále tuto hladinu sledovat, aby se nedostala příliš vysoko. S nadbytkem testosteronu mohou následně vznikat problémy, které jsme si objasnili v tomto článku. Nalezení vhodné rovnováhy testosteronu je možné při diskuzi s lékařem a vyžaduje ochotu hladinu tohoto hormonu pravidelně sledovat,“ doporučuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

„Hladina testosteronu v těle je zodpovědná za mnoho. Důležité je hlídat její stav a v případě problémů vše konzultovat se svým lékařem. Dobré je také pamatovat na to, že zvýšit hladinu testosteronu není až tak složité, ale snížení může být problematické,“ uvádí na pravou míru David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Newsletter