Evropské i americké výnosy klesají. Euro po včerejším zpevnění nad 1,0900 EURUSD zisky smazalo. Obchoduje se pod 1,0850 EURUSD. Koruna se drží stabilně nad 23,80 za euro.

Nasloucháme nevidomým. Blind friendly Qerko nově také na iOS

Qerko aktuálně přináší zpřístupnění své aplikace pro zrakově postižené i na Apple iPhone. Funkcionalita je dostupná pro přístroje s iOS 12 a novější. Do této chvíle se handicapovaní při platbách v restauračních zařízeních museli spoléhat na třetí stranu. Nyní si budou moci přesně zkontrolovat, za co platí, rozhodnout se o výši spropitného a mít plnou svobodu v rozhodnutí, kdy chtějí zaplatit. Testování této featury měl na starosti velký nadšenec do moderních technologií Karel Giebisch, který trpí kompletním zrakovou paralýzou, takže je pro něj stěžejní, aby nově vznikající produkty cílily taktéž na zrakově postižené. Na Androidu už je appka přístupná delší dobu, a to od verze 5.0 a vyšší. Její testování měl na starosti také Giebisch.

“Chceme, aby naše appka byla jednoduše použitelná skutečně pro úplně všechny, takže bylo jen otázkou času, kdy spustíme verzi pro zrakově postižené. Nyní jsme se po náročném vývoji dostali k tomu, že i uživatelé iOS, společně s těmi z Androidu, mohou využít funkcionalitu pro zrakově indisponované. Qerko jim přesně řekne, co mají na účtu, kolik to stojí a jaké dávají případně spropitné,” říká Lukáš Kovač, spoluzakladatel a CEO Qerka.

Qerko přináší digitalizaci do gastronomie. Umožňuje platby prostřednictvím mobilní aplikace za pomoci QR kódů. Uživatelé si jednoduše vyberou, co konzumovali a to zaplatí. Vše se propisuje v reálném čase, takže obsluha a například i kamarádi u jednoho stolu vidí, co už je zaplaceno a jaké položky ještě uhradit zbývá. Není také problém, že někdo u stolu zaplatí Qerkem a další lidé kartou či hotovostí. Nedílnou součástí aplikace jsou i věrnostní programy, které dokáží odměnit pravidelné zákazníky za jejich loajalitu. V neposlední řadě je Qerko zelené, protože se netisknou žádné účtenky – ty přijdou do emailu.

#naslouchamenevidomym

Na konci minulého roku Qerko spustilo blind friendly verzi pro Android a nyní ji zpřístupňuje i pro Apple iOS. Bude dostupná od verze 12.0 a novější, na Androidu je od 5.0. Většina uživatelů chytrých telefonů ji tedy bude mít k dispozici. Aplikace dokáže zrakově znevýhodněným přečíst celé menu i aktuální útratu, což doposud žádný nástroj neumožňoval, takže pro handicapované přináší obrovskou přidanou hodnotu.

“Aplikace Qerko mě zaujala okamžitě. Hned jsem přemýšlel o tom, že pokud by byla přístupná pro iPhone, tak by to bylo skvělé i pro ostatní se zrakovým handicapem. Takže následná informace, že se startup chystá takovou verzi vydat mi udělala velkou radost. Před Qerkem nebyla žádná možnost objednání či placení bez asistence třetí osoby. Menu mi musel někdo přečíst a při úhradě jsem se musel spoléhat na poctivost obsluhy. Opravdu mi usnadňuje běžný život. Jednou z největších výhod pro běžné uživatele Qerka je ušetření času, mně ho ušetří ještě více než ostatním. Já si na obsluhu nemávnu, protože ji nevidím, takže někdy čekám i 20 nebo 30 minut, když nestíhají, než se ke mně někdo dostane a já mohu zaplatit a odejít. Žiju v Olomouci, a tady je Qerko zatím v plenkách, ale snažím se o osvětu, aby se více rozšiřovalo, protože má spoustu výhod nejen pro zrakově handicapované. Je super, že se Qerko k této problematice postavilo čelem, řada firem považuje přístupnost za přítěž, což je velká škoda, protože pro nás je to v dnešní digitální době naprosto esenciální. Aktuálně aplikace funguje v gastru a já doufám, že do budoucna svoje pole působnosti rozšíří. A přeji si, aby startup následovaly i další společnosti, a tak nám výrazně zjednodušily život,” vysvětluje Karel Giebisch, slepý masér a technologický nadšenec.

O Qerku

Qerko je revoluce v gastronomii. Mobilní aplikace umožňuje zákazníkům pomocí QR kódu okamžitou úhradu útraty v restauraci. Každý může platit to, co měl. Už žádné dohromady či zvlášť a poprosím vás k pokladně. Obsluha má více času na samotný servis a ušetří čas strávený kasírováním. Oproti platbě kartou dostává i větší spropitné. Služba je napojená přímo na pokladní systém, takže se veškeré platby propisují přímo do pokladny a obsluha je vidí. Navíc se při platbě přes aplikaci netisknou zbytečné účtenky. Qerko je rychlé, efektivní, bezpečné a zelené. Další výhodou pro podniky je nezávislost platformy, může se tak implementovat na většinu pokladních systémů. Aktuálně jich je 15, a ty využívá zhruba 80 % trhu.

Newsletter