Návrh ruského zákona kriminalizuje používání kryptoměn jako peněz

Ruské ministerstvo financí připravilo nový návrh zákona, který kriminalizuje používání kryptoměn coby peněz, respektive peněžních náhrad. Technicky jde jen o potvrzení předchozího stanoviska Centrální banky Ruské federace a ministerstva financí z ledna 2014 (psali jsme o něm například v článku Čeká nás rok krocení kryptoměn. Máme se začít bát?). Tehdy Rusko poprvé vydalo oficiální varování, že používání „peněžních náhrad“ (kam na základě výčtu spadají i kryptoměny) místo rublu je v Rusku nezákonné.

Zákaz není namířený přímo proti Bitcoinu a kryptoměnám, ale všem formám alternativních nebo privátních platidel (měnových náhražek), které jsou využívány k platbám za zboží a služby. O připravovaném návrhu zákona informoval ruský náměstek ministra financí Alexei Moiseev během konference ruské státní banky Vnesheconombank.

Rusko si posvítí na kryptoměny. Návrh zákona je na světě

Moiseev zdůraznil, že zákon není v žádném případě namířený exkluzivně proti kryptoměnám, ale jde o snahu vymýtit rozmáhající se formy peněžních náhražek. „Jediným zákonným platidlem za zboží a služby v Ruské federaci zůstává ruský rubl, jakékoli peněžní náhražky jsou zakázány,“ vysvětlil. Formálně byl rubl jediným zákonným platidlem Ruské federace již dříve, zákon tak bude představovat jednak aktualizaci přibližující jednotlivé formy zakázaných alternativ a měl by také specifikovat postihy za jeho nedodržování. „Důsledky nedodržování zákona nebyly brány v potaz po celou řadu let, to by nyní chtělo ministerstvo změnit,“ prohlásil Moiseev.

Zákon se podle Moiseeva nedotkne nemonetárního způsobu využívání kryptoměn, a tedy ani společností, které využívají kryptoměn pouze coby platebního kanálu, ale okamžitě po přijetí je konvertují do zákonného platidla. Obdobný postoj jako Moiseev zastává ke kryptoměnám také guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová.

Zdroj: Bitcoin.com

Newsletter