Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna se drží v okolí silné psychologické hranice 24,00 EURCZK. Dolar od rána posiluje, středový kurz se dostal pod 1,064 EURUSD než přišla korekce.

Názor analytika: Cena ropy by mohla přijít o jeden z katalyzátorů růstu

Zdroj: Depositphotos

Ceny ropy  během minulého týdne zaznamenaly nárůst, většina zisků však byla v závěru vymazána. Ropu podporují pozitivní vyhlídky ekonomického oživení ve světě, které je do značné míry závislé na vakcinaci. To by mělo vést k celkovému oživení poptávky.

Během minulého týdne však do značné míry podporovaly nárůst na ropě zejména rekordně nízké teploty v USA, díky kterým došlo k odstavení některých těžebních stanic zaměřených na produkci ropy a plynu. Vinou toho došlo k poklesu těžby o 1 milion barelů ropy denně, což způsobilo krátkodobý nedostatek černého zlata na trhu. Cena proto v první polovině minulého týdne zaznamenala nárůst.

Povětrnostní podmínky v USA by se už v průběhu tohoto týdne měly stabilizovat, ceny černého zlata tak ztratí krátkodobou podporu. Ačkoliv společenství zemí OPEC+ stále podporuje ceny formou omezování produkce, objevují se náznaky, že produkční škrty budou sníženy. Saúdská Arábie, která má největší podíl na produkčních škrtech, už naznačila, že na nejbližším zasedání zemí OPEC+, které se bude konat začátkem března, navrhne navýšení produkce černého zlata o 1 milion barelů ropy denně. To by mohlo do značné míry ovlivnit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu s ropou. Díky tomu se vytrácí prostor pro další zdražování černého zlata.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter