Nejúspornější „chalupářská“ auta umí jezdit pod pět litrů na sto kilometrů

Kromě dieselů lze do 350 tisíc korun pořídit třeba vozy na LPG, ale už i některé hybridy 

 Paliva v Česku dál výrazně zdražují. Po zvýšení spotřební daně z nafty vyskočila cena o dvě koruny na litr za poslední týden, benzin přidal 60 haléřů a podle analytiků bude zdražování pokračovat. Podobný vývoj zaznamenáváme o každých prázdninách, ceny rostou i kvůli zvýšené poptávce po palivech – jezdí se více než ve zbytku roku, na dovolené i na chaty a chalupy. A právě na chalupáře se zaměřilo autocentrum AAA Auto, největší český prodejce ojetých vozů. Jeho experti připravili přehled pěti „nej“ vozů – s průsečíkem co nejnižší spotřeby paliva (podle výrobce), minimálně 450litrového kufru a ceny do 350 tisíc korun v hotovosti. Co tedy doporučují?

  1. Škoda Octavia III. generace

Český bestseller nemusí být ani v kombiverzi, i ta „krátká“ disponuje ohromujícími 600 litry pro zavazadla. Ideální úspornou motorizací jsou turbodiesely 2.0 TDI nebo 1.6 TDI, oba s výkonem 85 kW, jejichž kombinovaná spotřeba činí shodných 4,1 litru na sto km – a i v reálu se lze bez problémů vejít do pěti. Do hranice 350 tisíc korun jich v nabídce AAA Auto najdete aktuálně skoro 300 kusů.

Náš tip: Octavia 1.6 TDI 85 kW, r. v. 2018, najeto 130 tisíc km, druhý majitel, plná servisní historie a bohatá výbava (automatická klimatizace, vyhřívané sedačky, parkovací senzory). Cena 330 tisíc Kč.

Škoda Octavia
  1. Hyundai i30 combi

Největší tuzemský konkurent škodovky také umí hodně úsporné motory – benzinové 1.0 T-GDI mají spotřebu 4,9 až 5,4 litru, turbodiesely 1.6 CRDi pak 3,9 až 4,5. A zavazadlový prostor spolkne bez problémů 602 litrů bagáže. Nabídka i30 v AAA Auto je také velmi bohatá: 114 kusů do stanovené cenové hranice, přičemž většina (88 ks) je benzinových.

Náš tip: Hyundai i30 combi 1.6 CRDi 100 kW s kombinovanou spotřebou 4,2 litru, r. v. 2018, s 95 tisíc km. Ve výbavě je i automatická převodovka, automatická klimatizace či ventilované sedačky. Auto je po druhém majiteli s plnou servisní historií, za 346 tisíc Kč.

Hyundai i30 combi
  1. Citroën Berlingo 

Prostorový rekordman se 675 litry v kufru, který má skvěle využitelné rovné stěny, disponuje úspornými naftovými motory 1.5 a 1.6 BlueHDI. S cenou do 350 tisíc korun lze dosáhnout spíše na starší 1.6, patnáctistovka by pak měla vyšší nájezd kilometrů. Výrobce uvádí spotřebu 4,3 litru, reálná spotřeba kolem pěti litrů je u tak velkého auta vynikající. A i když budete hodně „divočit“, do šesti litrů se vejdete. Dieselových berling najdete momentálně v AAA Auto 36, můžete také vybírat z pěti kusů sesterského Peugeotu Rifter a tří Opelů Combo.

Náš tip: Citroën Berlingo 1.6 BlueHDI 73 kW, r. v. 2016, najeto pouze 21 tisíc km, po prvním majiteli s doloženým servisem; tento kousek je dokonce sedmimístný.

Citroen Berlingo
  1. Dacia Duster/Dokker

Duster ve výběru zastupuje vozy na LPG – kombinovaná spotřeba motoru 1.0 TCe 74 kW je sice 7,5 litru, ale při ceně plynu kolem 13 až 16 Kč je nutné ji vydělit minimálně dvěma – rázem jsme na necelých čtyřech litrech, a tedy na hodnotách nejúspornějších vozů. Duster je navíc ideální pro ty, kteří musejí na chalupu zdolávat horší nebo třeba rovnou polní cesty – v ceně do 350 tisíc Kč sice nedostanete pohon 4×4, ale velmi se hodí vyšší světlá výška 20 cm jako u leckterého offroadu. A kufr s přehledem plní náš limit, má 478 litrů. Dusterů na LPG najdete aktuálně v nabídce AAA Auto 14, ve čtyřech kusech pak autocentrum nabídne prostorné kombíky Dokker (kufr ohromných 800 litrů).

Náš tip: Dacia Duster 1.0 TCe 74 kW, r. v. 2020 (auto je tedy ještě v tovární pětileté záruce). Najeto 95 tisíc km, cena 339 tisíc Kč.

  1. Toyota Auris Hybrid/Kia Niro Hybrid

Na závěr máme tip i pro ty, kdo chtějí jít s dobou a jezdit hybridním autem, jež je schopno zvládnout kratší úseky na elektřinu; úspora se projeví zejména ve městě. Přestože ceny hybridů příliš neklesají, občas se nějaký do hranice 350 tisíc korun objeví. Celkem se dá „full hybridů“ (neplést s pouhými mild hybridy) do 350 tisíc Kč koupit v AAA Auto hned 35, převážně to jsou krátké verze Toyoty Auris, jež se do našeho přehledu nevejde kvůli menšímu zavazadelníku. Velmi dobrým tipem je však hybridní verze Kie Niro se spotřebou 4,4 litru – i ty v nabídce autocentra do stanovené ceny najdeme, a to ve dvou kusech. Přestože to není kombík, hranici 450 litrů nákladu těsně překračuje.

Náš tip: Toyota Auris Hybrid 1.8+elektromotor (celkem 100 kW), kombinovaná spotřeba 4,3 l, kufr 600 litrů. Najeto 148 tisíc km, po prvním majiteli, s úplnou servisní historií. Cena 340 tisíc Kč.

Toyota Auris
Kia Niro

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť více než 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Německu. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,9 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost AURES Holdings je signatářem Declaration of Support for Women’s Economic Empowerment a pravidelně se umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a o rok později v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. V roce 2022 byla časopisem Forbes vybrána do žebříčku TOP CEO a pravidelně se objevuje v jeho žebříčku nejvlivnějších žen Česka. CZECH TOP 100 ji zároveň v roce 2023 ocenilo cenou Management Excellence Award za 25 let přínosu českému byznysu.

Newsletter