Německo obvinilo 16letou sympatizantku s IS z útoku na policistu

Německá prokuratura dnes obvinila šestnáctiletou dívku z Hannoveru z pokusu o vraždu policisty. Podle obžaloby je Safia S. příznivkyně teroristické organizace Islámský stát (IS) a svůj čin chtěla provést ve jménu této skupiny. Informoval o tom server Spiegel Online.

Dívka se podle státního zastupitelství dopustila činu letos v únoru. Na hannoverském hlavním nádraží přistoupila k jednomu z policistů, kteří na místě hlídkovali, a pobodala ho nožem. Čtyřiatřicetiletý muž utrpěl vážná zranění a byl v ohrožení života, lékařům se ho ale podařilo zachránit. Útočnici přemohl další policista.

Podle zdrojů Spiegel Online Safia S. o připravovaném činu předem informovala několik svých přátel. „Překvapím nevěřící, pokud rozumíš, co tím myslím,“ napsala podle serveru jedné své britské kamarádce. Jinému kamarádovi sdělila, že se připravuje na „mučednickou operaci v Německu“.

Státní zastupitelství uvádí, že dívka byla už od raného věku pod vlivem německých salafistů, kteří požadují návrat k raným formám islámu a dodržování přísného islámského práva šaría. Jako devítiletá se objevila v propagačním videu radikálního muslimského duchovního Pierra Vogela, kde se spolu s ním modlila.

Krátce před svým činem odcestovala Safia S. do Turecka. Podle prokuratury se snažila proniknout odtud do Sýrie, kde se chtěla připojit k IS. Když byla zadržena, její matka ji odvezla zpět do Německa.

Newsletter