Nevyčkávejte, změna dodavatele plynu vám může ušetřit desetitisíce

Diskuze o plynu by vám neměly dělat špatně. Pokud ano, věřte, že s vaší smlouvou něco špatně nepochybně je. A přitom na trhu najdete tolik zajímavých nabídek. Nenechávejte si je utéct jen kvůli tomu, že se přechodu k novému dodavateli bojíte. Přeplácet energie asi není to, bez čeho se neobejdete, že?

Na trhu stoprocentně najdete nabídku, která bude výhodnější než vaše současná. Stačí se jen trochu porozhlédnout. Změna dodavatele plynu může být cestou k úsporám. Nejkratší cesta vede přes srovnání cen plynu, která najdete na různých internetových agregátorech. Dodavatelé plynu ale mají dost často kalkulátory úspory i na vlastních stránkách. To bude váš krok č. 1.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Našli jste atraktivnější nabídku? Skvělé! Hodili jste ji za hlavu jen kvůli tomu, že se bojíte celého postupu? To už tak skvělé není. Necháváte si totiž utéct jedinečnou šanci, jak ušetřit. Například u dodavatele plynu SPP teď můžete platit cenu nižší, než je vládou stanovený strop. V klasickém rodinném domku to dělá za 3 roky až 65 000 Kč. A vám by taková nabídka utekla jen kvůli obavám.

Na co se při výběru dodavatele zaměřit?

Cena je důležitá, ale není to jediné kritérium. Také by vás mělo zajímat:

  • jaký servis vám společnost nabídne
  • kolik má zákazníků
  • jak probíhá odstoupení od smlouvy
  • na jak dlouho ji musíte uzavřít
  • zda rozumíte všem bodům smlouvy

Jsou to sice základy, ale nesmírně důležité. Lákavé ceny vypadají dobře, ale bez spolehlivého dodavatele plynu vám mohou být v budoucnu k ničemu. Ten totiž může ze dne na den skončit. Proto je vhodné vybírat mezi osvědčenými jmény.

Změna dodavatele plynu krok za krokem

Srovnávače vám nastíní úsporu jen zhruba. Pro nabídku na korunu přesně je vždy lepší kontaktovat samotného dodavatele energií, který vás nejvíce zaujal. K tomu budete potřebovat:

  1. jméno současného dodavatele
  2. údaje o odběrném místě
  3. platnost vaší aktuální smlouvy

Pokud si chcete práci ulehčit, dejte novému dodavateli své poslední vyúčtování. Ten už si veškeré důležité údaje vytáhne. Následovat bude zpracování nabídky. V případě, že jste vybírali správně, budete mít možnost do ní mluvit. Nelíbí se vám doba trvání smlouvy? Jednoduše si řekněte, že chcete kratší horizont.

Ozvěte se, ať už vás zajímá i ten nejmenší detail. Mít přehled o všech aspektech smlouvy je totiž klíč k úspěchu. A k úspoře.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Jakmile si vyjasníte všechny náležitosti, máte téměř hotovo. Do schránky vám přijde dopis s novými údaji. Na ty nastavíte platbu a levnější plyn už bude na cestě k vám. Nemění se plynoměr, nečekají vás technické úpravy ani žádný výpadek. Je to opravdu tak jednoduché.

Jak změnit dodavatele plynu, abyste nemuseli nic platit

Pokuty, sankce, poplatky – slovník se může lišit, ale právě to jsou nejčastější důvody, proč se zákazníci do změny dodavatele energie příliš nehrnou. Zároveň se obávají toho, že převod smlouvy není zdarma. Jestli vám nová společnost hodlá za převod smlouvy něco účtovat, není to dobré znamení. Svůj výběr raději ještě přehodnoťte. Spolehliví dodavatelé plynu nemají něco takového zapotřebí.

Odstoupení od smlouvy na dodávku energie ani nemusíte dělat přímo vy. S plnou mocí to za vás převezme nový dodavatel. Alespoň tak to chodí u SPP, který zajišťuje energii pro více než 1,3 milionu zákazníků. Tak už konečně neplaťte nesmyslně vysoké zálohy.

Newsletter