Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Nová daňová reforma? Progresivní daň již fakticky existuje

Ministryně financí Alena Schillerová chce po 13 letech zavést progresivní zdanění, a to v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Ale progresivní daň už existuje, jen by se v tomto případě dotkla více lidí.

Ačkoliv dnes máme pro fyzické osoby lineární sazbu daně ve výši 15 procent, daňový systém je i přes to progresivní. Nízkopříjmové skupiny neplatí daně prakticky vůbec, a to kvůli štědrému systému daňových odpočtů a slev na dani. Vysoko příjmové skupiny obyvatelstva odvádí na dani více, a to díky solidárnímu příspěvku,“ komentuje Michal Jelínek, daňový expert a partner ve společnosti V4 Group.

Pokud by měla být progresivní daň zavedena v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy, a přitom měly být zachovány současné odpočty a slevy na dani, pak by dávalo větší smysl zachovat lineární sazbu daně, ale pouze ji navýšit,“ dodává Jelínek.

Newsletter