O další nahrávce Babiše a novináře mluví ministr jako o provokaci

Na internetu se dnes objevila další nahrávka zachycující vicepremiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, jak mluví s novinářem jeho někdejšího deníku Mladá fronta Dnes o zveřejnění článků namířených proti ČSSD. Podle Babiše jsou nahrávky sestříhané, předseda ANO tvrdí, že se stal obětí cílené provokace. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Babiš potápí politiku „do žumpy“. Již dříve podal Sobotka na Hrad návrh na odvolání Babiše z vlády k 9. květnu. Prezident Miloš Zeman se dnes k návrhu nechtěl vyjadřovat.

Dnes zveřejněná nahrávka zřejmě zachycuje rozhovor Babiše s novinářem Markem Přibilem. Na schůzce Babišovi novinář předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování případu Beretta týkajícího se vynášení informací z trestního spisu. Podle Přibila by informace poškodily ČSSD a ODS. Babiš se s novinářem domlouvá na nejvhodnějším termínu zveřejnění. Přibil na nahrávce navrhuje, že je schopen zařídit i zveřejnění v jiném médiu – například deníku Právo, aby MfD nebyla kritizována za to, že připravila cílenou akci.

Nahrávka byla zveřejněna opět na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman, na kterém se objevily minulý týden i předchozí dvě nahrávky. Na první Babiš mluvil vulgárně o členech vlády včetně Sobotky či novinářích. Na druhé se s Přibilem baví o zveřejňování kompromitujících materiálů. V Mladé frontě Dnes až do svého propuštění minulý týden Přibil pracoval a Babiš ji v době, kdy byla nahrávka pořízena, zřejmě ještě vlastnil.

Babiš v reakci na novou nahrávku ČTK sdělil, že se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta. Podle něj vypouští sestříhané nahrávky, kde je ale i tak Babiš velmi pasivní. Ministr připomněl spekulace, podle nichž měl Přibil „kontakty na kmotry“. Nevyloučil ani vliv politických oponentů. Kvůli nahrávkám již Babiš v pátek podal trestní oznámení a prohlásil, že útok na něj pochází z okolí ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Sociální demokracie jakoukoli spojitost s nahrávkami popírá.

„Trestní oznámení měl Babiš podat, když dostal do ruky živé (policejní) spisy. Teď, když to něj prasklo, má smůlu. Už je pozdě,“ uvedl dnes na twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle opozičních stran by se měl Babiš omluvit za lži a odstoupit. Místopředseda ODS Martin Kupka v souvislosti s nahrávkou sdělil, že příprava zveřejnění kompromitujících informací na politické konkurenty v médiích je nepřípustná. „Andrej Babiš by po zveřejnění třetí nahrávky měl okamžitě rezignovat, zcela odejít z české politiky a omluvit se všem občanům, že jim lhal a podváděl je,“ oznámil Kupka v tiskové zprávě.

„Babiš bohužel svými metodami potápí politiku do žumpy,“ komentoval dnes zveřejněnou nahrávku na twitteru premiér Sobotka. „Ohlásil to tehdy okamžitě na policii, nebo ne?“ dodal. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes novinářům řekl, že v poslední nahrávce Babiše vidí možné zasahování do živých kauz. Proto by se tím měla podle Chovance zabývat policie.

Sobotka minulý týden kvůli Babišovým kauzám týkajícím se možného ovlivňování médií a neodvádění daní navrhl odvolání Babiše z vlády k 9. květnu. Mluvčí Hradu poté oznámil, že Zeman se dnes s návrhem podrobně seznámí, ale rozhodnout chce až po návratu z návštěvy Číny po 18. květnu. Dnes řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK, že během dneška Hrad nebude návrh nijak komentovat. Podle Chovance Zeman po dnešním jmenování generálů na Pražském hradě zopakoval ministrům, že se návrhem na odvolání Babiše bude zabývat až po návratu z Číny.

Mluvčí Hradu také uvedl, že se prezident bude určitě věcí zabývat a úlohou hlavy státu je uklidnění situace. V minulých dnech Ovčáček zpochybňoval platnost návrhu na odvolání Babiše a Zeman uvedl, že z vlády by měl naopak odejít premiér Sobotka.

Newsletter