Obama: Mezi mnou a Trumpem nemůže být většího rozdílu

Mezi dosluhujícím americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho nástupcem Donaldem Trumpem nemůže být většího rozdílu. Jejich střídání ve funkci je výsledkem toho, jak má demokracie fungovat, řekl dnes Obama v Řecku, kde zahájil svou poslední zahraniční cestu ve funkci hlavy státu.

Během projevu v Aténách, pověstné kolébce demokracie, Obama ubezpečil, že „naše budoucnost bude v pořádku“. Zdůraznil přitom důležitost svobodných voleb, a to navzdory tomu, že nevyhraje vždy kandidát té či oné strany.

Podle Obamy patří pro současné demokratické režimy mezi hlavní výzvy převažující nerovnost jak mezi jednotlivými státy, tak uvnitř zemí, které živí pocity nespravedlnosti. Politici musí podle něho reagovat zefektivněním práce státních orgánů a bojem proti korupci, aby obnovili důvěru svých spoluobčanů.

„Lidé musejí vědět, že je někdo poslouchá,“ prohlásil prezident s tím, že stále více jich má pocit odpojení od svých vlád a institucí. Dodal, že globalizace oživuje skupinové rozdělování a nacionalismus. Snaha ustoupit od globalizace je tak pochopitelná, upozornil Obama.

Americký prezident, který je v Řecku od úterý, také vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy budou nadále dodržovat své závazky v NATO. Upozornil, že americké republikánské a demokratické vlády alianci vždy pevně podporovaly. NATO je podle něho, tak jako vždy bylo, připraveno dál zajišťovat kolektivní bezpečnost.

Newsletter