Obama naposledy ve funkci jedná s Merkelovou v Berlíně

V Berlíně dnes dopoledne začalo jednání amerického prezidenta Baracka Obamy, německé kancléřky Angely Merkelové a vrcholných představitelů Francie, Británie, Itálie a Španělska. Jde o poslední evropskou schůzku Obamy ve funkci šéfa Bílého domu. Jednat se má o mezinárodněpolitických otázkách i o Donaldu Trumpovi, který Obamu v lednu v úřadu vystřídá.

Nedávné vítězství republikánského kandidáta v amerických prezidentských volbách řadu evropských politiků znejistilo, mimo jiné kvůli Trumpovým vyjádřením v předvolební kampani, která naznačovala možné dramatické změny americké zahraniční politiky. Setkání s Obamou, který už s Trumpem jednal, by Evropanům mohlo přinést cenné postřehy o dalším směřování Spojených států.

I z tohoto důvodu už Merkelová s Obamou od středečního večera jednala mezi čtyřma očima nebo v širším kruhu více než pět hodin. Dnešní debata s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a španělským premiérem Marianem Rajoyem se má vedle Trumpa zaměřit také na transatlantické spojenectví, vztahy s Ruskem, boj proti takzvanému Islámskému státu nebo změnám klimatu a také na brexit.

Jak podotýkají německá média, část setkání plánovaného na zhruba dvě hodiny bude pravděpodobně také rozlučkou s odcházejícím americkým prezidentem, který svou poslední oficiální návštěvu Německa i Evropy ukončí dnes po poledni.

Newsletter