Obama tento týden podepíše nové protiruské sankce

Americký prezident Barack Obama tento týden podepíše nové protiruské sankce zaměřené na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Oznámil to dnes mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Návrh zákona schválený Kongresem minulý týden má za cíl podpořit Ukrajinu a vytvořit další tlak na Kreml. Obama dal dříve najevo výhrady vůči normě přijaté Kongresem, jehož obě komory ovládají republikáni a který apeloval na prezidentův rychlý podpis. 

Šéfka diplomacie EU: Nové sankce za Krym ve čtvrtek

Zákon o podpoře svobody na Ukrajině, který kritizuje ruský tlak na Kyjev, otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření protiruských sankcí. Postihy se na jeho základě rozšíří na další společnosti obchodující se zbraněmi či firmy dodávající technologie k těžbě ropy. Postiženi mají být i jednotlivci. V případě výpadků v dodávkách ruského zemního plynu členským státům NATO se má na sankčním seznamu USA octnout i ruský monopolní vývozce Gazprom. 

Rubl letos padl o 140 %. Centrální banka na trhu: 66, 61, 70, 78, 71…

Obamův mluvčí dnes prohlásil, že prezident podepíše zákon do konce týdne, avšak stále má vůči němu výhrady, neboť „vysílá matoucí zprávu našim spojencům“ a „nereflektuje probíhající jednání“. Evropská unie, která dosud s USA protiruské sankce koordinovala, s ohledem na pozitivní vývoj konfliktu na východě Ukrajiny nové postihy nechystá. 

RBS: Začala nákaza středu a východu Evropy od ruského rublu

Moskva v reakci na tento zákon obvinila Washington, že dělá vše pro to, aby zničil předivo vztahů mezi oběma zeměmi. Rusko zároveň pohrozilo, že pokud Washington nové sankce přijme, dočká se odvetných opatření. 

Rusko se nyní potýká s dlouhodobě největším pádem hodnoty rublu, která je vedle klesajících cen ropy způsobena i dopadem protiruských sankcí. 

Rusko: Panika, skupování zboží, spekulace o konci Medveděva

Pád cen ropy je revolucí a bude pokračovat

Newsletter