Koruna oslabila nad 24,90 za euro a nad 23,20 za dolar. Nelíbí se jí nejistota kolem úpravy sazeb ČNB. Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar dnes sílí směrem k hranici 1,0700 za euro.

Objem obchodu poroste. Proč jsou ale čeští exportéři a importéři skeptičtí?

Téměř dvě třetiny českých exportérů a importérů očekávají, že objem obchodu v roce 2018 vzroste. Ukazuje to průzkum agentury Kantar pro HSBC, kterého se zúčastnilo více než 6 000 společností zabývajících se mezinárodním obchodem z 26 zemí světa. To však řadí Českou republiku v otázce obchodního optimismu na poslední místo společně s Francií a Jižní Koreou.

Navíc 62 procent českých firem v sektoru služeb předpokládá, že se objem jejich obchodu navzdory hospodářskému růstu nezmění. Skepse českých firem kontrastuje s celosvětovým i evropským průměrem, kde 61 procent, respektive 51 procent firem nabízejících služby naopak očekává, že objem obchodu poroste.

„České firmy do velké míry spoléhají na své evropské partnery, jejichž ekonomická situace se za poslední 2–3 roky zlepšila, nicméně růst HDP v Evropě není tak dynamický, jako je tomu například v Asii. Zatímco ekonomika v západní Evropě roste okolo 2 procent ročně, v Asii a Tichomoří bylo tempo růstu dvojnásobné. Další zhoršení nálady mezi firmami má pak na svědomí Brexit,“ říká Richard Haslam, ředitel globálního obchodu a pohledávek HSBC Bank plc – pobočka Praha.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že se 31 procent českých exportérů a importérů domnívá, že odchod Británie z Evropské unie bude mít negativní dopad na jejich podnikání. Skoro 70 procent pak říká, že tento krok žádný dopad mít nebude a nikdo z dotazovaných z České republiky neočekává, že by brexit mohl mít pozitivní dopad. V Evropě pak 38 procent respondentů uvedlo, že brexit bude mít negativní dopad na jejich podnikání, 41 procent věří, že to jejich podnikání nijak neovlivní a 22 procent si myslí, že by jejich firma z brexitu mohla mít prospěch.

V nejbližší době zůstanou evropské trhy klíčovými obchodními partnery České republiky. České podniky nejčastěji zmiňovaly Německo, Rakousko a Slovensko jako trhy, na kterých předpokládají největší růst v následujících dvou letech.

Příležitost pro české firmy

Podle agentury Oxford Economics lze v roce 2018 očekávat, že hodnota světového obchodu se zbožím a službami vzroste o solidních 7 procent . Tento optimismus vychází primárně z předpokládaného růstu obchodu se stroji a dopravními zařízeními. Ten je tažen přeshraničními dodavatelskými řetězci a silnou poptávkou po spotřebním a investičním zboží na rozvíjejících se trzích. V dekádě do roku 2030 se předpokládá, že toto odvětví bude nejvíce přispívat k růstu obchodu se zbožím, což nahrává zejména zpracovatelským zemím, jako je Česká republika.

Pro české firmy to znamená další globální příležitosti, při kterých budou moci plně využít své dlouholeté strojírenské know-how. Očekává se například, že obchod mezi rozvíjejícími se trhy tzv. „south-south trade“ zažije rychlý růst, zejména pokud budou i nadále rozvíjeny regionální obchodní dohody a iniciativy jako je např. čínská iniciativa Pásu a cesty.

„Čeští výrobci by měli využít příležitosti a spojit prodej dražšího zboží a příslušenství se službami, jako je údržba, poradenství a financování, které mohou významně zvýšit jejich zisk. Díky iniciativám Průmyslu 4.0 může mnoho českých firem těžit z prodeje svých technologických znalostí ‚chytrým‘ továrnám v zahraničí,“ dodává Richard Keery, generální ředitel HSBC Bank plc – pobočka Praha.
 

Newsletter