Od začátku roku zůstává trh s ojetinami relativně stabilní

V prosinci loňského roku se počet ojetých aut v nabídce na středoevropském trhu pohyboval na úrovni okolo 350 000 vozů. V letošním lednu už ale vozy v nabídce začaly přibývat a jejich počet stoupl na 395 999. Velkou měrou se na navýšení nabídky podílí rekordní dovoz aut ze západní Evropy. Tomu nepochybně doposud nahrával i kurz eura, který byl pro dovozce výhodný. S válkou na Ukrajině se však dá očekávat, že množství dovozů krátodobě opět opadne, protože koruna proti euru oslabuje. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Koronavirová pandemie s příchodem varianty omikron ustupuje a ve všech sektorech dochází k postupnému rozvolňování. Bohužel, počínající optimismus v současné době výrazně tlumí válka na ukrajinském území, která bude ekonomiku a trhy v celé Evropě ovlivňovat podobně, jako dosud koronavirus. Z dat za leden a únor bylo patrné, že se sekundární automobilový trh začíná stabilizovat, ale budoucí vývoj je teď těžké odhadovat. Nepochybně bude záviset na tom, jak dlouho válka na Ukrajině potrvá,“ říká Luboš Vorlík, výkonný ředitel autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice. Ve srovnání s letošním lednem ubylo v únoru ve středoevropské nabídce 11 437 ojetých aut, což není vhledem k ročnímu období nijak výrazný ani ojedinělý výkyv. Zaroveň je únor nejkratším měsícem v roce, což počet aut v nabídce opticky snižuje. Střední hodnota ceny v únoru vzrostla v Polsku (2,2 %), Maďarsku (2,7 %) a na Slovensku (2,9 %). V Česku mediánová cena oproti lednu klesla  o 2,7 %. Ve srovnání s únorem loňského roku však mediánová cena vzrostla o 16,1 %.

Nejčastěji nabízeným vozem na českém trhu byla v únoru v Česku Škoda Octavia (7 979 aut). Následovala Fabia (5 567 aut) a VW Golf (2 807 aut). Střední hodnota stáří byla v únoru 10,4 roku a tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval hodnotu 154 000 km. Nejvíce bylo v nabídce vozů s karoserií combi, následovaly SUV a hatchbacky. Meziročně přibylo v nabídce 44,9 % vozů s hybridním pohonem a 74,7 % vozů s čistě elektrickým pohonem. Naopak se v nabídce méně objevovaly vozy na stlačený zemní plyn, kterých z trhu meziročně ubylo o 27,5 %. Úbytek je nepochybně způsoben i výrazným zdražením plynu, jehož cena se v posledních dvou letech téměř zdvojnásobila.

Skupina AURES Holdings letos slaví již 30 let na trhu. Provozuje síť téměř šedesáti poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, v Německu a v Nizozemsku. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,7 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně přes 86 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím šesti poboček společnosti Driverama. Společnost se pravidelně umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a vloni v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter