Ojetiny: Nejsilnější květnová nabídka za poslední čtyři roky

Nabídka dokonce překonala předcovidovou úroveň. V květnu 2019 bylo v nabídce 124 012 ojetin, v květnu 2020 to bylo 109 127

Čtyři roky trvalo, než se nabídka na českém sekundárním trhu s automobily dostala na čísla, která jsme znali před pandemií Covidu. Během letošního května se v tuzemských nabídkách inzertních serverů a obchodníků objevilo 125 620 ojetých vozů. Jedná se tak o nejširší květnovou nabídku od roku 2019, kdy bylo na českém trhu s ojetinami k dispozici 124 012 aut. Střední hodnota stáří se drží na úrovni 10,5 roku a medián počtu najetých kilometrů se v květnu dostal na úroveň 154 143 najetých kilometrů. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítí autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„V posledních třech letech se na českém sekundárním trhu s automobily objevovalo v průměru sto tisíc aut měsíčně, v uplynulém květnu už to bylo 125 tisíc. Z tohoto razantního nárůstu profitují zejména zákazníci, kteří mnohdy sahají po zánovním voze v případě, že by na nový museli čekat příliš dlouho. Trh je totiž stále pod vlivem výpadků logistických řetězců z doby Covidu a následné krize, čekací doba na nový vůz je tak v mnoha případech i roční. Další výhodou pro kupující je relativně stabilní cenová hladina, zejména ve srovnání s aktuální mírou inflace,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice. „Zároveň se na trh dostávají novější a méně ojeté vozy, o čemž svědčí klesající medián stavu najetých kilometrů i střední hodnota stáří,“ doplňuje Vaněček.

Nejčastěji nabízenou značkou ojetých vozů na českém trhu byla v květnu téměř devítiletá škodovka s cenovkou 210 tisíc korun a se 153 tisíci kilometry na tachometru, následovaly volkswageny a fordy. V nabídce bylo v květnu 1 461 vozů s hybridním pohonem (o 542 více než v dubnu, meziročně o 680 více) a 900 čistých elektromobilů (o 231 více než v dubnu, meziročně o 574 více). Bateriových vozů výrazně přibývá a tento trend bude zcela jistě pokračovat. Ve druhé polovině roku očekáváme rapidní nárůst zájmu o hybridy a elektromobily,“ zakončuje Vaněček.

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť více než 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Německu. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost AURES Holdings je signatářem Declaration of Support for Women’s Economic Empowerment a pravidelně se umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a o rok později v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. V roce 2022 byla časopisem Forbes vybrána do žebříčku TOP CEO a pravidelně se objevuje v jeho žebříčku nejvlivnějších žen. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter