Osm českých aplikací, které mění způsob, jakým cestujeme

Zdroj: AppParade

Cestovat bez telefonu je v dnešní době docela sci-fi. Nejen že mobil slouží jako zdroj zábavy, ať už jde o poslech hudby nebo brouzdání po internetu, ale obsahuje i spoustu užitečných aplikací, bez kterých už se v dnešní době obejde jen málokdo. I proto patří cestovatelské aplikace mezi nejpopulárnější, což jasně dokládají i statistiky AppParade, největšího veletrhu mobilních aplikací v Česku.

„Dnes už si asi nikdo nedokáže představit, že by cestoval bez telefonu. Cestovatelské aplikace proto patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější kategorie, a mnoho jich vzniká právě u nás v Česku,” vysvětluje Vratislav Zima, CEO softwarového studia MeguMethod, které pořádá AppParade, největší soutěž mobilních aplikací v Česku. A s blížícím se létem, kdy se cestovatelská sezóna dostává do plného proudu, zájem o tyto aplikace ještě poroste.

Pojďme se podívat na ty nejzajímavější:

Gastromapa Lukáše Hejlíka

Stále populárnější kategorií cestování je gastroturistika. A nejpopulárnější českou aplikací na toto téma je bezesporu Gastromapa Lukáše Hejlíka, která se na AppParade představila v roce 2018.

Placehunter

Placehunter poskytuje přehled těch nejzajímavějších míst a výletů, nejen v Česku, ale rovnou v celé střední Evropě. Díky sofistikovaným algoritmům dokáže Placehunter nabídnout personalizované tipy na místa podle konkrétních zájmů každého uživatele. Navíc umožňuje uživatelům hodnotit a sdílet své zážitky, získávat za to body a vyšší cestovatelský status v aplikaci.

Skychatter

Navázat nové přátelství umožňuje aplikace Skychatters, která propojuje cestující v letadlech a na AppParade se objevila v roce 2022. Po úspěšném partnerství s ostravským letištěm se Skychatters rychle vznesla nad očekávání a nyní působí na téměř třech stech leteckých trasách. S ambicí stát se přední sociální cestovní aplikací, zahájila pilotní provoz na vybrané lince do Velké Británie. Již měsíc po svém debutu se aplikace rozšířila na 30 mezinárodních trasách v Evropě a za půl roku od svého spuštění ji využívají lidé na 296 leteckých spojeních.

Smartguide

Samostatnou kategorií je SmartGuide, startup, který se specializuje na vývoj digitálních audioprůvodců, využívá také technologie rozšířené reality. Na AppParade zazářil už v roce 2018. Neuspěl ale jen na domácí scéně. Zaujal i v Dubaji, kde v soutěži Arabian Travel Market’s Draper-Aladdin Startup Competition 2022 vyhrál druhé místo. Ve své historii SmartGuide úspěl i na britské crowdfundingové platformě Seedrs, kde poptával 400 tisíc liber (zhruba 12 milionů korun). Nakonec nasbíral 685 tisíc liber, což je něco přes 20 milionů korun.

Horobraní

Pro milovníky hor vznikla aplikace Horobraní, kde najdete databázi více než 200 000 vrcholů rozprostřených přes 30 zemí Evropy. Můžete si tak vybrat z množství horských výzev a najít tak novou motivaci pro vaše dobrodružství venku. Za každý zdolaný vrchol navíc získáte body odpovídající jeho nadmořské výšce a za dokončení specifických výzev obdržíte další bonusové body. Není překvapením, že na AppParade uspěla v roce 2019 a u publika si vysloužila čtvrté místo. 

Worldee – Objev úžasná místa

Mezi letošními finalisty najdeme také Worldee, startup, který kombinuje unikátní výlety s průvodcem a klasickou cestovní kancelář. Zkušení cestovatelé a místní nabízejí sdílejí a prodávají unikátní výlety, nápady na tripy, Worldee zajistí ubytování a letenky. Tahle appka má velké ambice – chce být totiž nejlepší platformou pro cestovatele, kterých má dnes už přes 100 tisíc. První investici v hodnotě 400 tisíc eur do startupu vložili v roce 2020 jmenovci Josef Průša a Ondřej Průša, kteří spolu vedou miliardový byznys s 3D tiskárnami Prusa Research.

FlyAway

Česká aplikace FlyAway si získala už více než 50 tisíc uživatelů, kteří díky ní nakupují akční letenky. Primární funkcí jsou upozornění na letenky, často se velkými slevami. V budoucnosti chce aplikace rozšířit své služby o automatické plánování cest, již nyní takto nabízí cestování po Madeiře.

Windy

Česká aplikace Windy se rychle stala nepostradatelným nástrojem cestovatelům po celém světě. Umožňuje uživatelům přesně sledovat počasí, což je klíčové při plánování cest a aktivitách v přírodě. Během hurikánu Irma aplikace prokázala svůj význam při monitorování extrémních povětrnostních podmínek a nyní pomáhá i v předpovídání rizik požárů a sledování blesků. Díky své přesnosti si Windy získala uznání i od prestižních zahraničních médií jako Reuters, Express.co.uk a Telegraph, která často využívají její data pro své reportáže.

Český vývojářský talent se rozhodně nevěnuje jen cestovatelským aplikací. Ty nejlepší české aplikace se představí na slavnostním večeru prestižní soutěže AppParade, která se uskuteční 23. dubna v prostorách Kongresového centra v Praze. Akce je setkáním pro všechny, kdo se chtějí inspirovat nebo prezentovat své inovace. Výherce si domů odnese domů nejen prestižní ocenění, ale i podporu ve výši 100 tisíc korun. Partnery celé akce jsou společnosti Livesport a O2.

Zdroj: AppParade

Newsletter