Osm firem založilo českou asociaci sdílené ekonomiky

Firmy podnikající v oblasti sdílené ekonomiky založily Českou asociaci sdílené ekonomiky (ČASE). Zatím do ní vstoupilo osm společností, mezi nimi například BlaBlaCar, Bringr nebo Flatio. Asociace to dnes uvedla v tiskové zprávě. Předsedou asociace je Patrik Czetö (33), který zároveň vede startup Bringr.

Asociace chce jednat s úřady o spravedlivých podmínkách pro podnikání v oblasti sdílené ekonomiky, které jsou dosud nejasné. Jde například o placení daní nebo odpovědnost za škodu. Cílem ČASE je i zvýšení povědomí o principech a výhodách sdílení věcí či služeb.

Motivací pro vznik asociace byla chybějící spolupráce firem patřících do sdílené ekonomiky a také vzrůstající tlak na stanovení pravidel pro další rozvoj této oblasti. „Sdílená ekonomika je v České republice v posledních letech na vzestupu a stále častěji se objevují různé názory na definování pravidel jejího fungování. Doposud však mezi nimi chyběl společný názor firem zastupujících celý sektor,“ uvedl Czetö.

Kromě Bringru se členem asociace stala společnost Zavezu.cz, obě umožňují přepravu zásilek uživateli, kteří jedou do stejného cíle. Dalšími členy jsou společnosti z oblasti sdílení osobních aut, konkrétně BlaBlaCar, HoppyGo a SmileCar. Do asociace vstoupila i společnost Flatio, která zprostředkovává pronájmy bytů a firma Hlídačky.cz, která propojuje ženy na hlídání s rodiči dětí.

ČASE se chce rozrůstat. Mezi svými členy uvítá společnosti, které využívají princip sdílení a zároveň mají zájem podílet se na diskusi o budoucnosti sdílené ekonomiky.

Sdílená ekonomika vznikla z anglického sharing economy. Jde o model podnikání, který je postavený na pronájmu, výměnách i sdílení majetku. Mezi nejběžnější formy patří opakovaný pronájem nemovitostí v období, kdy je majitel nevyužívá, nebo sdílená doprava. Služby sdílené ekonomiky v Evropě generovaly v roce 2013 kolem 15 miliard dolarů a pro rok 2025 se odhaduje 335 miliard dolarů.

Newsletter