Papež podle Fortuny kardinálovi Dukovi mandát prodlouží

O nadcházejícím víkendu oslaví křesťané Velikonoce, svátek zmrtvýchvstání Ježíše Krista a podle bookmakerů Fortuny to s velkou pravděpodobností nebudou poslední „svátky jara“, které arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka v pozici kardinála stráví. Navzdory tomu, že v dubnu oslaví 75 narozeniny a do Vatikánu odešle rezignační dopis. Bez ohledu na to, jaké další dopisy se v posledních týdnech od „fanoušků“ z Česka ve Vatikánu sešly, papež František v kursu 1,3:1 Duku v úřadu nejspíš potvrdí.

O odvolání Duky usiluje skupina křesťanů, která mu vyčítá zejména příklon k moci světské, což nenechalo chladného prezidenta Zemana, který ve svém dopise papeži Františkovi naopak za Duku orodoval. I podle odborníků nicméně toto nebude mít na rozhodování Vatikánu významný vliv a pravděpodobnost, že by arcibiskup Duka nebyl požádán o pokračování ve funkci tak, jak tomu bylo v případě kardinála Vlka, je i s ohledem na kurs 2,9:1 poměrně malá.

„Sázky na to, kdo bude zvolen papežem nebo zda nás papež konečně přijede navštívit, vypisujeme pravidelně, ale kursy na to, kdo se stane příštím českým kardinálem, máme v nabídce vůbec poprvé. Vatikán je natolik autonomní, že informace, které by mohly indikovat papežův náhled na situaci u nás, v podstatě neexistují a o to je to složitější disciplína. Přikláníme se k názoru, že Duka bude požádán o setrvání, na druhou stranu je třeba brát v potaz, že papež František umí překvapit. Hlavním aspirantem na budoucí hlavu katolické církve v Čechách je každopádně plzeňský biskup Tomáš Holý, který by měl být svým otevřeným přístupem Františkovi blízký,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Právě Tomáš Holý má podle bookmakerů s kursem 4:1 největší šanci kardinála Duku v pozici nahradit a solidní pozici má při kursu 7:1 i českobudějovický Vlastimil Kročil (7:1). Naopak poměrně malou pravděpodobnost bookmakeři vidí u generálního sekretáře biskupské konference Stanislava Přibyla (20:1) nebo rektora semináře Jana Kotase (25:1).

Výběr z kursové nabídky:

Arcibiskup Dominik Duka

Na základě rezignačního dopisu po dovršení 75 let:         Ano      Ne

papež prodlouží mandát k výkonu funkce                     1,3       2,9

ho na pozici arcibiskupa nahradí Tomáš Holub              4

ho na pozici arcibiskupa nahradí Vlastimil Kročil                       7

ho na pozici arcibiskupa nahradí Zdenek Wasserbauer  10

ho na pozici arcibiskupa nahradí Jan Baxant                 13

ho na pozici arcibiskupa nahradí Stanislav Přibyl           20

ho na pozici arcibiskupa nahradí Jan Kotas                   25

Newsletter