Pátrání po zlatém vlaku skončilo neúspěšně, hledači se nevzdávají

Pátrání po zlatém vlaku u jihopolského města Walbrzych dnes skončilo, aniž by skupina hledačů vybavená těžkou technikou učinila jakýkoli podstatný nález. Podle polských médií to oznámil mluvčí týmu, podle něhož se neuskuteční původně plánované další odkrývání terénu. Legendami opředený nacistický vlak s pokladem se skupina zřejmě pokusí hledat ještě během září na nedalekém místě, pátrání však bude probíhat ve výrazně menším rozsahu.

Podle mluvčího Andrzeje Gaika ukončil dnes tým vedený polsko – německou dvojicí Piotr Koper – Andreas Richter práce na 65. kilometru železniční tratě mezi Vratislaví a Walbrzychem, kde proti svému očekávání neobjevil ani podzemní tunel, ani odstavený vlak. Ve čtvrtek proběhne demontáž techniky, jejíž provoz přišel duo financující práce na 140.000 zlotých (880.000 korun) a která dnes zahrabávala vykopané jámy.

Podle Gaika se však hledači své naděje nevzdávají a hodlají s polskými úřady domluvit povolení k výkopu na dalším místě, které by mohlo proběhnout v září.

Legenda z poloviny minulého století praví, že nacisté na konci druhé světové války vypravili z Vratislavi obrněný vlak plný zlata a cenností. Před Rudou armádou soupravu schovali v podzemním tunelu u Walbrzychu nedaleko hranic s Českem.

Dvojice hledačů na základě georadarového průzkumu nabyla přesvědčení, že geologická anomálie pod zemí bude tunelem ukrývajícím tento vlak a minulý týden zahájila za velkého zájmu médií pátrání. Ukázalo se, že anomálie nebyla dílem nacistů, ale dávného ledovce.

Místní obyvatelé si však bez ohledu na to hledače nemohou vynachválit, neboť jejich snažení výrazně zvedlo turistický ruch v jinak neatraktivním městě.

Newsletter