Pilulka.cz vstoupí jako historicky první e-commerce firma na pražskou burzu

Společnost Pilulka se rozhodla emitovat 20 % nových akcií, které plánuje v následujících týdnech umístit na Trh PX Start Burzy cenných papírů Praha. Pilulka se tak stane historicky první veřejně obchodovanou e-commerce společností na pražské burze. V následujících letech chce Pilulka přejít na hlavní trh pražské burzy a využít maximálně možností, které poskytuje kapitálový trh k dalšímu růstu. 

„Chceme jít příkladem jiným e-commerce firmám a rozhýbat kapitálové trhy v České republice. Měli jsme celou řadu nabídek od finančních i strategických investorů z České republiky i ze zahraničí, ale rozhodli jsme se pro veřejnou nabídku. Chceme umožnit celé řadě i drobných investorů benefitovat na transformaci lékárenského trhu, kde je Pilulka synonymem inovátora. Od veřejné nabídky si slibujeme zajištění financování další expanze do zahraničí a technologický vývoj. Nejen poslední měsíce ukázaly, že digitalizace postupuje velmi rychle, dokonce ještě rychleji, než jsme si před několika měsíci dokázali všichni představit,“ říká Petr Kasa, spolumajitel Pilulky.

„Jsme rádi, že se Pilulka rozhodla získat nové zdroje na kapitálovém trhu. Pražská burza tak získává další zajímavou emisi, navíc ze sektoru, jehož význam poroste nejen v současné koronavirové době, ale i do budoucna. A jsem potěšen, že ke vstupu na burzu Pilulce pomáhá z pozice finančního poradce právě WOOD & Company. Věříme, že Pilulka má co říct i širší investorské veřejnosti, celý úpis, nesoucí se v inovativním duchu, jsme se proto rozhodli podpořit vývojem platformy opPORTUnity, kde bude možné upisované akcie moderně a online nakoupit,“ doplňuje Jan Sýkora, předseda představenstva WOOD & Company, největšího brokera na pražské burze.

„S Pilulkou získává český akciový trh velmi atraktivní titul s obrovským potenciálem růstu. Titul, který je rozkročený mezi dva aktuálně snad nejatraktivnější sektory, kterými jsou farmacie a e-commerce, které jsou pevnou a investory vysoce vyhledávanou součástí akciových portfolií. Koronavirové období dramaticky urychluje posun nás všech do online světa, kde je Pilulka silným disruptorem, což je perspektivní a nám sympatické. Tak, jako Patria Finance zpřístupňuje a usnadňuje investování, Pilulka vnáší nový komfort do lékárenského byznysu ve střední a východní Evropě a je připravena jej aktivně proměňovat. Z pozice čelního tuzemského brokera se proto budeme na emisi Pilulky velice rádi aktivně podílet,“ uvádí generální ředitel Patria Finance Tomáš Jaroš.

„Jsme přesvědčeni, že Pilulka bude za pár let dominantní hráč na poli lékárenských a zdravotnických služeb ve střední Evropě, a právě transparentnost burzy tomu může pomoci. Rozhodli jsme se dát šanci také menším investorům a lidem z oboru, kteří se na nás v posledních letech obraceli s tím, že by do nás chtěli investovat a být součástí úspěšného příběhu Pilulky,“ dodává Petr Kasa.

Společnost předpokládá, že ceny akcií porostou nejen s růstem tržní pozice, ročním plánovaným růstem tržeb okolo 30 % v následujících letech, ale také s tím, jak se firma stává každoročně ziskovější. Akcie Pilulky budou moci zájemci zakoupit po schválení regulačními orgány přes běžné obchodníky s cennými papíry jako jsou WOOD & Company nebo Patria.

„Máme velkou radost, že se Pilulka.cz rozhodla pro vstup na pražskou burzu. Společnost Pilulka je první retailový brand a má velké růstové ambice. Jednou může být i zajímavým titulem hlavního trhu Burzy cenných papírů Praha. Vstup je skvělou zprávou z pohledu diverzifikace titulů obchodovaných na našem trhu,” říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Před několika dny společnost Pilulka oznámila, že zaznamenala nejsilnější pololetí ve své historii. Posilněna korona krizí, ve které sehrála v oblasti zdravotnictví významnou společenskou roli, dosáhla od ledna do června tohoto roku tržeb 1,6 miliardy korun (včetně franchise lékáren) a vyrostla meziročně o 45 %. Internetové tržby vzrostly meziročně o 68 %, kamenné lékárny Pilulka utržily o 33 % více než v loňském roce.

Newsletter