Piráti chtějí usnadnit lidem vyřízení průkazů či založení firmy

Piráti ve volebním programu slibují, že umožní lidem vyřídit si přes internet průkazy, daně nebo registraci automobilu či psa. Chtějí také umožnit založení obchodní společnosti za jediný den. Prvních deset zájemců to může využít na jednom pirátských webů, uvedl dnes předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Ve svém programu počítáme s tím, že firmu musí jít založit online, s poplatkem do 500 korun a tento poplatek musí jít zaplatit kartou,“ uvedl Bartoš. V současnosti minimální povinné náklady na založení firmy včetně soudních a notářských poplatků činí 10.113 korun, podotkl Bartoš. Piráti to slibují realizovat v nynějších podmínkách do pěti dnů, běžnému žadateli by to trvalo až tři týdny.

Piráti v případě volebního úspěchu slibují prosadit, aby po úřadech obíhala data, ne lidé. Elektronickou cestou by mělo být možné vyřídit nové doklady včetně občanského a řidičského průkazu nebo cestovního pasu. „Například změna trvalého bydliště by neměla trvat více než deset minut,“ uvedl Bartoš. Lidé by podle něj měli mít možnost podat přes internet daňové přiznání, které by se mělo vejít na jednu stránku.

Piráti se rozhodli kandidovat do říjnových sněmovních voleb samostatně, dosud mají parlamentní zastoupení jen v Senátu. Podle průzkumů patří mezi strany, které mají šanci na překročení pětiprocentního limitu pro vstup do dolní parlamentní komory.

Newsletter