Počet zaměstnaných v Německu stoupl na nový rekord

Počet zaměstnaných v Německu v letních měsících díky sektoru služeb dále rostl na nový rekord. Tempo růstu však ve srovnání s předchozími kvartály zpomalilo. Podle spolkového statistického úřadu se počet zaměstnaných ve třetím čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta na 43,7 milionu, což je nejvyšší údaj od znovusjednocení země. K růstu přispěl hlavně sektor služeb.

Ve druhém čtvrtletí počet zaměstnaných vzrostl o 1,2 procenta a v prvních třech měsících roku o 1,3 procenta. Zpomalení růstu naznačuje, že domácí podpora ekonomickému růstu by mohla oslabit. Ekonomický růst Německa je stále více závislý na domácí poptávce, která kompenzuje oslabení zahraničního obchodu. Stabilní růst zaměstnanosti, reálných mezd a nízké úrokové sazby jsou hnacím pohonem výdajů domácností.

K růstu nejvíce přispěl sektor služeb. Více míst vzniklo ve veřejných službách, jako zdravotnictví a školství, i v soukromém sektoru, kde rostla zaměstnanost v obchodu, dopravě a stravování. V průmyslu, bez stavebního sektoru, se naopak počet zaměstnaných mírně snížil o 0,1 procenta. V zemědělství, lesnictví a rybářství počet zaměstnaných klesl o 2,8 procenta.

Tempo růstu německé ekonomiky, která je největší v Evropě, ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 0,2 procenta z 0,4 procenta v předchozím kvartálu. Důvodem byl pokles vývozu. Analytici očekávají, že ekonomika na konci roku posílí, někteří se však obávají dlouhodobějšího výhledu vývozu kvůli protekcionistickým slibům nového prezidenta USA Donalda Trumpa, napsaly agentury DPA a Reuters.

Newsletter