Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Podzimní Bratislava láká na husí hody i krásné výhledy

Podzim je nádherné roční období. Příroda hraje všemi barvami, vzduch je čistý a svěží a sluneční paprsky občas ještě hřejí. Proto mnozí rádi vyráží za dobrodružstvím i mimo Českou republiku. Jenže co když se peněz ani času nedostává? Odpovědí je Bratislava.

Bratislava, hlavní město Slovenské republiky, se nachází zhruba 330 kilometrů od Prahy, takže přes 2,5 hodiny autem (pokud D1 dovolí), nebo necelých pět hodin přímým vlakem.

Na podzim se do Bratislavy vyplatí zajet na husí hody. Z České republiky se dokonce pořádají i dvoudenní zájezdy – prostě na hrad, na husu a víno a zpátky. Bratislava ale nabízí mnohem víc. Například historické Staré město, vyhlídku UFO, rozhled z otočné restaurace na vysílači Kamzík, ale třeba i wine safari nebo nedalekou galerii umění Danubiana.

Centru Bratislavy vévodí Slovenské národní divadlo, respektive její historická budova, která byla zprovozněna ještě v době monarchie v roce 1886. Divadlo vzniklo dle návrhu vídeňské architektonické kanceláře Fellner a Helmer. Historický stánek umění je od roku 2021 uzavřen pro nevyhovující stav a čeká na rekonstrukci. Všechna představení se hrají v moderní budově, které se nachází na nábřeží Dunaje.

Bratislavou vláčkem Prešporáčkem

Vstup do historického centra otevírá Michalská brána z konce 14. století. Dodnes můžete ve Starém městě projít skrze čtyři historické brány: Michalskou, Laurinskou, Vydrickou a Rybářskou. Pokud se vám nechce centrum Bratislavy prochodit, můžete se svézt vláčkem Prešporáčkem. Pohodlně se usadíte, dostanete sluchátka a dozvíte se o historických i modernějších krásách Bratislavy. Centrum metropole lze rozdělit na tři části historické centrum, nábřeží Dunaje a hradní vrch.

Pokud budete znaveni i z jízdy vláčkem, můžete zajít do jedné z mnoha restaurací v centru Bratislavy. K hlavnímu městu Slovenska neodmyslitelně patří i víno. Najdete tu například Malokarpatské múzeum vinárstva, Národní salon vín Slovenské republiky v Aponiho paláci ve Starém městě nebo Wine safari.

Pokud už jste historické památky viděli, nebo chcete zažít něco jiného, zkuste Wine safari. Tento způsob ochutnávky vína nadchne zvláště dobrodružné povahy. Zážitek spočívá v tom, že vás sympaťák naloží do rachotícího džípu, vetkne vám do ruky skleničku, kterou vám rovnou naplní prvním vzorkem vína a vyveze vás polní cestou až na vinohrad. Z vinohradu vidíte slovenské hlavní město jako na dlani a kolem vás se rozprostírají rostlinky vinné révy. Pokud jste nedopatřením při akční jízdě první vzorek nevylili, tak dopít a je tu další nabídka kvalitního vína. Mladík vypráví, jak o víno pečují, co všechno vyrábí a že, když je hezky, tak ho na mobilu nezastihnete, protože prostě leží ve vinohradu a odpočívá. A jede se dál, až na nejvyšší bod vinohradu. Součástí ochutnávky jsou i slovenské dobroty – klobásky, korbáčky, sýrové uzlíky, oštěpok, domácí kváskový chleba a zelenina. Vzorků ochutnáte celkem pět a když je zima, poslední víno je horké a chutná tak jemně, že nevěříte, že je v něm nějaký alkohol. Wine safari je tak nevšední zážitek, že je dobré ho vyzkoušet za každého počasí.

Po vínu trocha umění

Bratislava je také známá svými galeriemi. Za zmínku stojí Slovenská národní galerie, nebo Danubiana. Toto muzeum moderního umění se nachází zhruba 15 km jižně od Bratislavy a je vybudováno na uměle vytvořeném poloostrově. Najdete tu jak stálou, tak dočasnou expozici světového moderního umění.

Ať už se rozhodnete navštívit Bratislavu v jakémkoliv ročním období, určitě neprohloupíte. I ve špatném počasí nabízí hlavní město Slovenska plno krás.

Co stojí za to vidět v historickém centru:

Slovenské národní divadlo
Bratislavský hrad
Dóm sv. Martina
Primaciálny palác
Nábrežie Eurovea
Slavín
Hrad Devín
UFO

Může se hodit…
Pokud nevíte, co všechno navštívit v Bratislavě, pomohou vám stránky visitbratislava.com, kde najdete spoustu tipů na kulturu, zážitky s vínem nebo prostě TOP 10, co musíte v Bratislavě vidět.

Newsletter