Pojišťovna MetLife se zbavila označení „systémově důležitá“

Americký soud dnes vyhověl největší americké životní pojišťovně MetLife a zbavil ji vládní nálepky „systémově důležité“ finanční instituce. Takové organizace podléhají přísnějšímu dohledu a regulaci. Proti rozhodnutí soudu ve Washingtonu se může vláda odvolat, akcie MetLife i dalších velkých pojišťoven ale už po dnešní zprávě prudce vzrostly. Verdikt je prvním krokem k odpovědi na otázku, zda vláda může za systémově důležité pro finanční systém označovat i nebankovní instituce.

MetLife podala před více než rokem odvolání proti rozhodnutí federální Rady pro dohled nad finanční stabilitou (FSOC) označit ji vedle velkých bank za instituci, jejíž krach by ohrozil celý finanční systém. Firma obvinila FSOC z utajeného a chybného postupu a soudkyně Rosemary Collyerová jí dnes dala za pravdu.

Ministerstvo financí USA sdělilo, že hodlá rozhodnutí FSOC „důrazně bránit“ a proti verdiktu se odvolá. Zdůvodnění rozsudku zatím není veřejné.

Verdikt je pro MetLife velkou vzpruhou a její akcie v reakci na něj vzrostly o téměř osm procent. Firma letos dávala najevo, že pokud v očích vlády zůstane dál „příliš velkou, než aby padla“, bude se muset rozdělit. Výrazně vzrostly také akcie pojišťoven Prudential Financial či American International Group (AIG).

Newsletter