Policie při Konvičkově akci nepochybila, uvedl Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odmítl, že by policisté minulou neděli pochybili na akci, na níž odpůrce islámu Martin Konvička zinscenoval příjezd bojovníků Islámského státu do centra Prahy. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes ministr uvedl, že akci měl okamžitě po jejím začátku zakázat přítomný zástupce magistrátu.

„Je velká škoda, že ta akce nebyla zakázána okamžitě, jak začala. V této době, kdy jsou útoky ve Francii nebo Belgii, je zjevné, že to může způsobit paniku,“ podotkl Chovanec. Pravomoc zakázat akci podle něj v tu chvíli neměli policisté, ale magistrát. Upozornil, že kdyby se někdo z ozbrojených kolemjdoucích začal bránit domnělému nebezpečí, mohl na místě konání akce, tedy na Staroměstském náměstí, nastat masakr.

Podle Chovance je nyní těžké odhadnout, zda akce jako Konvičkova zvyšují v ČR riziko terorismu. „Osobně si myslím, že ano,“ podotkl. Dodal, že muslimská komunita v Česku je zatím klidná, policie zaznamenala pouze jediný případ nepokojů, kdy „jeden zfetovaný člověk na diskotéce provolával Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký)“.

Příznivci Iniciativy Martina Konvičky přijeli na Staroměstské náměstí převlečeni za teroristy, vykřikovali arabská hesla a stříleli z maket zbraní. Policie akci prověřuje pro podezření z výtržnictví a šíření poplašné zprávy. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měl magistrát akci zakázat, považuje to za selhání jeho úředníků. Úřad ale tvrdí, že sice věděl, že na shromáždění přijedou herci-vojáci, neznal ale podrobnosti, a zakázat ho předem tedy nemohl.

Newsletter