Polsko vykázalo nejnižší rozpočtový schodek ze 18 let

Polsko letos vykázalo nejnižší rozpočtový schodek za nejméně 18 let díky výběrům daně z přidané hodnoty, které meziročně stouply téměř o třetinu. Za prvních pět měsíců deficit činil 200 milionů zlotých (1,24 miliardy Kč), neboli 0,3 procenta předpokládaného ročního schodku. Ze zprávy ministerstva financí citovala agentura Reuters.

Ministerstvo pro porovnání uvedlo, že ve stejném období loňského roku byl rozpočet deficitní ve výši 13,5 miliardy zlotých, což znamená podíl 24,6 procenta na plánovaném schodku celého roku.

„Na razantním snížení schodku má zásluhu především lepší výběr daní,“ uvedl analytik mBank Piotr Bartkiewicz s tím, že velkou roli zde hrál strach z možných sankcí. V roce 2014 byly daňové úniky v Polsku sedmé nejvyšší v Evropské unii a jejich suma se odhaduje na devět miliard eur (236 miliard Kč).

Podle údajů ministerstva se v období od ledna do konce května 2017 zvýšil výběr DPH v meziročním srovnání o 30 procent a daň z příjmů právnických osob o 14 procent. Celkově tak příjmy z daní meziročně stouply o 19 procent.

Právě zlepšení výběru daní bylo hlavním bodem programu vládní strany Právo a spravedlnost, která se dostala k moci koncem roku 2015. Finanční prostředky mají financovat program přídavků na dítě, v jehož rámci by se mezi rodiny měla jenom v letošním roce rozdělit částka odpovídající jednomu procentu hrubého domácího produktu.

Druhým faktorem, který podpořil daňové příjmy, je podle Bartkiewicze zvýšení hospodářského růstu a návrat inflace. Polská ekonomika v prvním čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o čtyři procenta. Z deflace trvající více než dva roky se Polsko vymanilo v posledním čtvrtletí 2016.

Newsletter