Poslanci mají hlasovat o regulaci střetu zájmů u politiků

Poslanci se v úterý odpoledne sejdou na své první schůzi po letních prázdninách. Půjde současně o poslední sněmovní schůzi před krajskými a senátními volbami. Sněmovnu čeká víc než 250 bodů, mezi nimi schvalování nové úpravy střetu zájmů, která může omezit podnikání členů vlády. V úvodním kole by se také měla zabývat dalším vládním návrhem na omezení kouření nebo rozsáhlým vládním návrhem na změnu daňových zákonů.

Protikuřácký zákon, jenž by zavedl zejména úplný zákaz kouření v restauracích, je v úvodním kole projednávání. V květnu poslanci obdobnou předlohu neschválili. Vláda nyní chce, aby Sněmovna rozhodla o normě zrychleně už v prvním čtení, takový postup je ale možné zablokovat.

Sněmovna by měla v závěrečném hlasování schvalovat novou úpravu střetu zájmů. Vládní předloha předpokládá mimo jiné to, že politici by dávali majetková přiznání i při vstupu do politiky. Oznámení by se podávala do centrálního registru, který by mělo vést ministerstvo spravedlnosti. Pozornost i spory mezi poslanci vyvolaly změny, které předložili poslanci Jan Chvojka z koaliční ČSSD a Martin Plíšek z opoziční TOP 09 a proti kterým protestuje vládní hnutí ANO. Zjevně míří vůči ministru financí a předsedovi ANO Andreji Babišovi, který vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra. Chvojka například navrhuje, aby členové vlády nesměli vlastnit média.

V úvodním kole by měli poslanci projednat vedle protikuřáckého zákona například vládní návrhy na zavedení týdenní placené otcovské dovolené, možnost rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku a změny v kontrole zpravodajských služeb. V opětovném druhém čtení, v němž lze podávat pozměňovací návrhy, se bude Sněmovna zabývat kontroverzním rozšířením pravomocí veřejného ochránce práv o možnost podávat antidiskriminační žaloby a návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí.

Ve druhém čtení poslanci prodebatují i rozšíření vratky části spotřební daně, tedy takzvané zelené nafty, i na živočišnou výrobu. V tomto kole by mohli dokončit diskusi o novele zákona o zveřejňování smluv v internetovém registru, z nichž chtějí poslanci KDU-ČSL vyčlenit národní podnik Budějovický Budvar.

V úvodním kole by se měli poslanci začít zabývat rozsáhlou vládní změnou daňových zákonů. Počítá se v ní například s dalším zvýšením daňových slev na druhé a další dítě. Aby Parlament stihl schválit tyto změny včas, budou muset poslanci zřejmě zkrátit lhůty k projednání.

Daňové zvýhodnění na druhé dítě se zvýší od příštího roku o 2400 korun ročně, na třetí a každé další dítě pak o 3600 Kč ročně ve srovnání s letošním rokem. Na druhé straně se zpřísní podmínky pro vyplácení daňového bonusu na vyživované děti. Aby poplatník na tento bonus dosáhl, musí si za rok vydělat alespoň šestinásobek minimální mzdy. Do tohoto limitu už se nově nebudou započítávat příjmy z nájmu a kapitálového majetku.

Newsletter